هوشنگ بازوند گفت: درخواست داریم که ردیف مستقلی در بودجه سال آینده برای بازسازی زیرساخت‌های آسیب‌دیده مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، استاندار کرمانشاه بابیان این مطلب که در زلزله کرمانشاه متأسفانه شاهد نابود شدن طرح‌های هادی روستایی و آسیب جدی معابر شهری هم بودیم، ابراز داشت: از مجلس محترم این انتظار می‌رود که برای جبران مشکلات ناشی از دو زلزله بزرگ کرمانشاه، در بودجه سال آینده ردیف مستقلی لحاظ شود و همچنین درخواست اختصاص ۱۰۰ هزار تن قیر رایگان برای بازسازی راه‌های روستایی و معابر شهری آسیب‌دیده و همچنین 30 هزار تن آهن باقیمت سابق برای بازسازی مناطق زلزله‌زده به استان راداریم تا کارها سریع‌تر دنبال شود.

هوشنگ بازوند در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و شورای هماهنگی مدیریت بحران کرمانشاه که با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس برگزار شد، تأکید کرد: 2 زلزله بزرگ 7.3 ریشتری آبان سال گذشته و 6.4 ریشتری آذر امسال درمجموع بیش از 1500 میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان خسارت وارد کرد.

وی خاطرنشان ساخت: تاکنون از خسارت ۱۲۴۱ میلیارد تومانی زلزله سال گذشته به زیرساخت‌ها ۷۰۰ میلیارد تومان آن ابلاغ‌شده و ۴۸ درصد این رقم تخصیص داده‌شده است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به روند بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی مناطق زلزله‌زده، اعلام داشت: طبق برنامه باید تا سه‌ماهه سال آینده بازسازی واحد‌های روستایی به اتمام برسد که تلاش می‌کنیم این کار زودتر و تا پایان امسال به نتیجه برسد و بازسازی واحد‌های شهری هم‌سال آینده به اتمام می‌رسد.

بازوند به گرانی مصالح ساختمانی طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در سفر اخیر معاون اول رئیس‌جمهور، خواستار تخصیص مبلغی بین 3 تا 5 میلیون تومان کمک بلاعوض مجدد به افراد زلزله‌زده شدیم که امیدواریم در دولت تصویب شود.

وی تصریح کرد: در زلزله ۶.۴ ریشتری اخیر استان، برآورد ما این است در این زلزله که خوشبختانه تلفات جانی نداشت و تنها حدود 730 نفر دچار جراحت شدند که به‌سرعت نیز به مراکز درمانی انتقال یافتند و همچنین حدود ۶۰۰ واحد تخریبی و ۳۵۰۰ واحد تعمیری داشته باشیم که امیدواریم زودتر مصوبه‌ای برای جبران خسارات این زلزله به تصویب برسد.