مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شرکت نفت ستاره خلیج فارس ضمن تشریح چشم‌انداز صادراتی این پالایشگاه بیان داشت: مراحل اجرایی فاز چهارم ستاره خلیج فارس در کمتر از دو سال آینده به اتمام خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «احمد شریعتمداری» توسعه تجارت خارجی و به‌ویژه صادرات را از عوامل مؤثر در توسعه اقتصادی کشورها دانست و گفت: توسعه‌ی صادرات می‌تواند علاوه بر رشد اقتصادی، موجب افزایش توان رقابت‌پذیری کشورها در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را به وجود آورد.

وی افزود: صادرات فرآورده‌های نفتی موجب جلوگیری از خام فروشی می‌شود و باید توجه داشت که توجه ویژه به صادرات علاوه بر حرکت در راستای اهداف و برنامه‌های کلی نظام، گام مؤثری در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شرکت نفت ستاره خلیج فارس تأکید کرد: بی‌تردید پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس که بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان محسوب می‌شود، با حجم عظیم تولید فرآورده‌های نفتی توانسته است اراده و عزم ملت شریف ایران را در توسعه صادرات و نقش‌آفرینی در بازارهای جهانی به نمایش بگذارد.

شریعتمداری بیان داشت: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس علاوه بر خودکفائی در تولید فرآورده‌های نفتی، جمهوری اسلامی ایران را برای اولین بار از واردکننده به صادرکننده بنزین تبدیل کرده است.

وی اضافه کرد: با توجه به روند افزایشی تولید میعانات گازی ناشی از به بهره‌برداری رسیدن فازهای پارس جنوبی و به‌منظور مقابله با تحریم‌های احتمالی ، عملیات ساخت فاز چهارم نیز که در مطالعات اولیه پیش‌بینی‌شده بود، آغازشده است و طی برنامه زمان‌بندی دوساله مراحل اجرایی آن به اتمام خواهد رسید.

مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شرکت نفت ستاره خلیج فارس در پایان گفت: ستاره خلیج‌فارس با گشایش زنجیره تولید فرآورده‌های نفتی منطبق بر استانداردهای روزآمد جهانی علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، ایران را در جمع باشگاه صادرکنندگان این محصولات به رقیبی پایدار تبدیل کرده است که امیدواریم با بهره‌برداری کامل از فازهای در دست احداث افتخارات هرروز افزون شود.