متخصصان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، کشنده هواپیما با برند تجاری «پیتار» با ارزآوری ۴۰ هزار یورو برای هر دستگاه را بومی سازی و تولید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، متخصصان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، کشنده هواپیما با برند تجاری «پیتار» با ارز آوری ۴۰ هزار یورو برای هر دستگاه را بومی سازی و تولید کردند.

هم‌زمان با برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی هوایی ایران در کیش؛ این کشنده برقی و بدون آلایندگی که با تکیه بر فکر و نبوغ متخصصان سازمان تحقیقات و جهاد خود کفایی نهاجا ساخته شده در معرض دید عموم قرار گرفت.

رئیس سازمان تحقیقات و خودکفایی نهاجا در حاشیه این نمایشگاه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق حمایت از کالای ایرانی افزود: نیروی هوایی ارتش با تلاش بی وقفه متخصصان متعهدش در حوزه صنایع دفاعی و زیر ساخت‌های نظامی اعم از ترابری؛ قطعات و راه اندازی خط تولید انبوه در کنار هوافضای سپاه پاسداران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح بال‌های مستحکم و آهنین و دژ نفوذ ناپذیر در برابر تحرکات دشمنان انقلاب و نظام اسلامی اند.

این مقام مسول عنوان کرد: اعمال تحریم‌های ناروا از سوی کشور‌های غربی از یکسو و باورپذیری به توان و تخصص داخلی فرزندان توانمند و متعهد نیروی هوایی ارتش از سوی دیگر شکوفایی گسترده در بخش هوایی و نظامی را برای کشور مهیا کرد.

سازنده و محقق سازمان تحقیقات نهاجا نیز در خصوص قابلیت‌های کشنده هواپیمای پیتار نیز افزود: این کشنده در سه کلاس وزنی یک و نیم تن؛ ۷ تن و ۲۰ تن وزن برای چرخ جلو هواپیما پیش بینی شده است و قابلیت جابه جایی انواع هواپیما اعم از هواپیما‌های نظامی همچون صاعقه، توکانو؛ اف ۷؛ پی سی سون و هواپیما‌های غیرنظامی سسنا؛ یاک، بوئینگ؛ ایرباس را حتی در فضای محدود دارد.

وی خاطر نشان کرد: با حذف دو عامل میله توبار و خودرو کشنده توبار این کشنده بومی که مجهز به سیستم کنترل از راه دور است هواپیما‌های نظامی و غیرنظامی را بدون محدودیت در وزن و ابعاد جابه جا می‌کند.

به گزارش موج، پیتار در گویش گیلکی به معنای مورچه است.