شهردار اصفهان گفت: تخت فولاد می تواند یک مرکز گردشگری مهم کشور در حوزه گردشگری مذهبی و تاریخی باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، قدرت الله نوروزی در آیین افتتاح اولین نمایشگاه تاریخ محلی ایران با موضوع معرفی تخت فولاد اصفهان در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران و به مناسبت روز اصفهان گفت: تخت فولاد می تواند یک مرکز گردشگری مهم کشور در حوزه گردشگری مذهبی و تاریخی باشد زیرا از بزرگترین نمایندگان هر علم و هنری در مجموعه تخت فولاد آرمیده اند.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم، اصفهان را با میراث به جای مانده همچون میدان امام(ره)، مسجد شیخ لطف الله، کاخ عالی قاپو، چهلستون، پل‌های تاریخی مثل پل خواجو و سی و سه پل می‌شناسند، البته این میراث بسیار با اهمیت است به طوری که در هیچ کجای دنیا، میدانی مانند میدان امام(ره) وجود ندارد، اما مراکزی مانند تخت فولاد اصفهان نیز در اصفهان وجود دارد که دارای ویژگی های فرهنگی، عرفانی، معنوی و هنری زیادی است و ارزش میراثی و گردشگری دارد.

وی با بیان اینکه تخت فولاد و وادی السلام از لحاظ وجود انسان های معنوی و علما قابل مقایسه با یکدیگر هستند، تصریح کرد: وادی السلام با تمام شهرت جهانی خود، تک بعدی است در حالیکه تخت فولاد به جز فقها، فلاسفه و علما مدفن بسیاری از هنرمندان، دانشمندان بزرگ، شعرا و موسیقی دانان است.

شهردار اصفهان تخت فولاد را دارای نقشی هدایتگر و آگاهی بخش دانست و افزود: تخت فولاد مدفن 850 فقیه و مجتهد و 120 هنرمند است که در آن آرمیده اند. تخت فولاد تنها آرامگاه مردان هنرمند و علمای دین نیست بلکه زنانی بزرگ مانند بانو امین و بی بی مریم بختیاری در آن آرمیده اند که این زنان به بزرگی و عظمت این مجموعه اضافه کرده اند.

وی با بیان اینکه تخت فولاد جایی است که انسان در آن معنای زندگی را می یابد، گفت: سالها از وجود این آرامستان می گذرد و یکی از جاهایی است که دانشجویان هنر برای درک هنر ایران به این مکان می آیند و طراحی های آن را بررسی می کنند و همین موضوعات است که تفاوت آن‌را با آرامستان های دیگر متفاوت می کند.

نوروزی اضافه کرد: تخت فولاد، اصفهان را شهری هنری و انسان دوست معرفی می کند و لازم است این مجموعه به عنوان یکی از مراکز توریست کشور در حوزه مذهبی، تاریخی و هنری مورد توجه قرار گیرد.

شهردار اصفهان تخت فولاد را به عنوان قطب گردشگری مذهبی که باید رونق پیدا کند مورد تاکید قرار داد و افزود: لازم است فرودگاه و راه آهن اصفهان تقویت شود تا مسافرانی که از مسیر اصفهان به قصد زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) می گذرند، از تخت فولاد نیز دیدن کنند.