معاون حقوقی، امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات اذعان کرد: هزینه تصمیمات قانونی در کشور ما از هزینه تصمیمات غیرقانونی بیشتر شده است و این دو معنی دارد که یا قوانین ما کیفیت ندارند و یا اینکه ما از همین ظرفیت قانونی به نفع تصمیات غیرقانونی و نادرست استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ صادق منتی‌نژاد اظهارداشت:هزینه تصمیمات قانونی در کشور ما از هزینه تصمیمات غیرقانونی بیشتر شده است.

صبح امروز در جلسه تودیع و معارفه مدیرکل دیوان محاسبات استان کردستان که در سالن شهدای دولت استانداری در حال برگزاری است، اظهار کرد: استان کردستان 15 هزار میلیاد تومان اعتبار جذب کرده که وضعیت منابع مالی آن خوب است البته عالی نیست.

معاون حقوقی، امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات با بیان اینکه نسبت هزینه استان به تملک 2.4 دهم درصد است، گفت: علیرغم اینکه سال‌های سال است تلاش می‌کنیم که سهم اعتبارات ابلاغی را کم کنیم متاسفانه الان 82 درصد سهم اعتبارات ملی شده است.

به گفته وی، این موضوع برای کشوری که می‌خواهیم مدیریت‌های محلی را توسعه و افزایش دهد، خبر خوبی نیست که برای 80 درصد از اعتبارات آن باید استانداران با مسوولان کشوری چانه‌زنی کنند.

منتی‌نژاد اضافه کرد: اگر می‌خواهیم توازن منطقه‌ای اتفاق بیافتد، باید این موضوع اصلاح شود، نباید استاندار کردستان تنها 20 درصد از اعتبارات استان را مدیریت کند و مدیریت 80 درصد دیگر آن به عهده مسوولان کشوری باشد.

وی اذعان کرد: هزینه تصمیمات قانونی در کشور ما از هزینه تصمیمات غیرقانونی بیشتر شده است و این دو معنی دارد که یا قوانین ما کیفیت ندارند و یا اینکه ما از همین ظرفیت قانونی به نفع تصمیات غیرقانونی و نادرست استفاده می‌کنیم.

به گفته معاون حقوقی، امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات، امروز در کشور ما دیگر حسابرسی جوابگوی کار نیست و نباید متمرکز بر این بشویم که قوانین رعایت شده یا نه، متمرکز شویم.

وی به قاچاق کالا و ارز هم اشاره کرد و افزود: برخی مباحث در کشور مطرح می‌شود که روزانه 200 میلیارد تومان در کشور سوخت قاچاق می‌شود که این یک تحلیل جداگانه‌ای دارد.

معاون حقوقی، امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات تصریح کرد: گاه در چهارچوب قانون و با رعایت نص صریح قانون بزرگترین خسارت‌ها به کشور وارد شده است.

وی افزود: در شرایطی که در کشور ما دچار مشکلات شدید مالی هستیم، بودجه را باید برای ضرورت‌های کشور اختصاص دهیم و در شرایط فعلی نباید اجازه دهیم که کشور وارد تصمیمات قانونی خسارت‌بار شود.

متنی‌نژاد خاطرنشان کرد: برخی پروژه‌ها مانند فاضلاب سبزوار در کشور اجرایی شده و 33 سال است پول به آن تزریق می‌شود ولی هنوز به صورت کامل اجرا نشده است که نباید، اجازه تکرار این مسائل را بدهیم.

معاون حقوقی، امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات از قاچاق کالا و ارز به عنوان یکی از مشکلات اساسی در کشور نام برد و گفت: 12میلیارد تومان قاچاق کالا در کشور صورت گرفته است اگر جلوی این میزان قاچاق گرفته شود هیچ مشکلی در مواجه با تحریم‌ها نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: یکی از وظایف دیوان محاسبات جلوگیری از تصمیم نادرست است، دیوان محاسبات به عنوان دستگاه نظارتی در راستای جلوگیری از تصمیمات نادرست و خسارت جلوتر از مدیران حرکت می‌کند و اجازه نخواهیم داد اسناد نادرست در ادارات تنظیم شود.

متنی‌نژاد گفت: اگر قرار است که کار غیرقانونی انجام گیرد ولی خروجی آن منجر به توسعه استان شود این انتظار را از مدیریت جدید اداره کل ذیحسابی در استان داریم که حمایت کند.

معاون حقوقی، امور مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات تصریح کرد: اینکه مدیران دیوان محاسبات چارت قانون را کنار دستشون بگذارند و بگوییم به صورت کامل باید اجرا شود درست نیست، نظارت و اجرا باید با تدبیر انجام شود و بخاطر موارد جزئی که دستاوردی ندارد مدیران به مرکز فرستاده نشوند.

وی به برخی مباحث در مورد قاچاق بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: اینکه این مطلب که روزانه 200 میلیارد تومان سوخت به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود تا چه میزان صحت دارد را نمی‌دانم، اما نباید با زدن این حرف‌ها اعتماد مردم را سلب کرد.

وی اظهار کرد: باید فضا را به سمتی ببریم که مردم به دولت اعتماد کنند چرا که وقتی این اعتماد شکل می‌گیرد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.