مدیرحفظ نباتات جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه ۱۰ واحد قرنطینه نباتی، کنترل آفات عمومی همگانی گفت: بیماری آتشک و مگس میوه در سطح باغات استان اصفهان کنترل شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، حسینعلی رحیمی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه ۱۰ واحد قرنطینه نباتی، کنترل آفات عمومی همگانی، کنترل بیولوژیک آفات، امور سمپاشی، نظارت بر واحدهای گیاه پزشکی در مدیریت حفظ نباتات مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: آفت مگس میوه مدیترانه 8 شهرستان استان اصفهان را درگیر کرده است که شدت آن در سه شهرستان کاشان، اصفهان و خمینی‌شهر می باشد.

رحیمی بیان داشت: با اختصاص ۱۵ میلیارد ریال اعتبار ، خسارات  وارده شده آفت مگس میوه مدیترانه به 3 شهرستان درگیر جبران شد.

وی گفت: آفت مگس میوه مدیترانه می تواند 1250 میوه از جمله زردآلو، گیلاس، آلبالو، انار، گلابی را آلوده و خسارت بسیاری به باغات وارد کند.

مدیرحفظ نباتات جهاد کشاورزی اصفهان ادامه داد: این آفت تقریباً در همه مناطق با آب و هوای سرد یا گرم فعال بوده و شش ماه است که در استان اصفهان نیز باعث آلودگی بسیاری از میوه ها شده است.

رحیمی بیان کرد: 787 ایستگاه پایش برای ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه در استان اصفهان تعریف شده  است و از ابتدای فصل پایش‌ها نیز آغاز و تاکنون ادامه دارد.

وی همچنین درباره  بیماری آتشک درختان میوه در استان اصفهان نیز گفت: ۳۵ شبکه برای ردیابی این بیماری در باغات قرار داده‌ایم.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: بیماری آتشک می‌تواند به درختان میوه‌ از جمله سیب، گلابی و به خسارات شدیدی وارد کند.

رحیمی افزود: عامل این بیماری باکتری است و از گل‌ها وارد می‌شود و به این دلیل نام آن را آتشک گذاشته‌اند که موجب آتش گرفتن درخت و خشکاندن آن می‌شود.

وی تصریح کرد: تاکنون یک میلیارد تومان برای کنترل و جلوگیری از انتشار بیماری آتشک هزینه شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اصفهان در پایان گفت: به کشاورزان هشدار می دهیم که نهال‌های خود را از مکان‌های معتبر تهیه کنند.