رئیس مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس گفت: در طرح تشدید نظارت بر اماکن عمومی تاکنون ۸۸ واحد عرضه مواد دخانی در بندرعباس شناسایی و پرونده آنان برای صدور حکم به مراجع قضایی معرفی‌شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، یحیی میرزاده با بیان اینکه ۴ مغازه تعطیل و ۱۷۰۰ قلیان از این واحد‌ها جمع‌آوری‌شده است، تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح ارتقای سلامت جامعه، پیشگیری و کنترل بیماری‌های مرتبط با آب و مواد غذایی است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس اظهار کرد: طرح مشترک نظارت و برخورد با متخلفان واحد‌های صنفی با مشارکت سازمان صنعت معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و شهرداری بندرعباس با جدیت بیشتری دنبال و در ساعات اداری و غیر اداری و روز‌های تعطیل اجرا می‌شود.

میرزاده با اشاره به اینکه سن مصرف قلیان در هرمزگان رو به کاهش است، بیان کرد: مصرف دخانیات به‌ویژه قلیان ۳۰۰ نوع بیماری و ۷۰ نوع سرطان را به دنبال دارد.

همچنین مسئول سلامت محیط و کار مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس نیز گفت: امروز در بازدید تعدادی از رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شهر بندرعباس وضعیت بهداشتی بررسی و ۷۵ قلیان توقیف و پرونده به مراجع قضایی فرستاده شد.

محمدرضا زارعی افزود: برابر ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی واحد‌های صنفی متخلف در صورت برطرف نکردن نواقص بهداشتی بعد از ۴۸ ساعت آینده پلمپ می‌شوند.

وی تصریح کرد: در شهر بندرعباس هیچ واحد صنفی مجوز استفاده از دخانیات و به‌ویژه قلیان را ندارند.