جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس، شعار "از مردم، با مردم برای مردم" را محور فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان فارس دانست و گفت: با این شعار برای آبادانی دهستان های جامعه هدف این قرارگاه تلاش خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج  از فارس؛ سید مجتبی سرورزاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج در شیراز، با بیان اینکه محور فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی، شعار "از مردم، با مردم برای مردم" است تأکید کرد: ما مشکلات مردم شریف ساکن دهستان های هدف این قرارگاه را بررسی کرده ایم و با کمک خود مردم و برای خودشان؛ زیرساخت های لازم را تأمین کرده و برای برطرف کردن مشکلات آنها گام برمی داریم.

به گفته سرورزاده، فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس از سال 96 با تشکیل پنج کارگروه " زیرساخت و عمران"؛ "اشتغال و معیشت"؛ "سلامت"؛ "تعلیم و تربیت" و "فرهنگی اجتماعی" آغاز شده که در ابتدای مسیر، شش دهستان را هدف ارائه خدمات خود تعیین نموده است.

وی هدف از تشکیل این قرارگاه را تحقق توصیه و دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید هزار دهستان آباد و الگو را در کشور سازماندهی نماییم؛ دانست و افزود: بر اساس مطالعات انجام شده، در استان فارس، شش دهستان "قشلاق" از شهرستان خرم بید؛ "دژکرد" از شهرستان اقلید؛ "جوزار" از شهرستان نورآباد؛ "کهمره نودان" از شهرستان کازرون؛ "راهکان" از شهرستان جهرم و "رودبال" از شهرستان استهبان؛ در مرحله اول مورد توجه قرار گرفت و طبق برنامه قرار است برای سال آینده جهت تعیین شش دهستان دیگر در استان فارس و یک دهستان در نزدیکی مرکز استان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و برای انجام فعالیت های آبادانی در آن ها برنامه ریزی نماییم.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس، هدف از تشکیل کارگروه زیرساخت و عمران را اجرای پروژه های عمرانی عام المنفعه و آماده سازی زیرساخت های لازم جهت انجام هرچه بهتر برنامه های چهار کارگروه  دیگر عنوان کرد و گفت: در این زمینه تمام پروژه ها برای مردم و با مشارکت و همراهی مردم اجرا می شود که البته برای بهره برداری بهتر و اثرگذاری پروژه ها و نیز سرعت بخشیدن در کارها؛ خیرین محلی و دستگاه های دولتی مربوط به پروژه ها نیز می بایست مشارکت 50 درصدی داشته باشند.

فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس

سرورزاده ادامه داد: در این کارگروه، یک سری پروژه های عمرانی و زیرساختی از جمله احداث راه دسترسی روستایی، احداث مخازن آب شرب، اجرای کانال های انتقال آب کشاورزی، اجرای خطوط انتقال آب شرب، احیای چشمه و قنوات، ساخت مسجد، مدرسه و خانه عالم، احداث پایگاه اورژانس جاده ای و ساخته خانه های محرومین که مجموع آنها در شش دهستان به 156 پروژه رسیده و هزینه اجرای آنها بیش از 150 میلیارد ریال برآورد شده است که سهم این قرارگاه نصف این برآورد می باشد و مابقی باید توسط خیرین محلی و دستگاه های دولتی بهره بردار تأمین گردد.

فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس

به گفته وی، تا کنون مشارکت اهالی دهستان ها در اجرای این پروژه ها به نحو احسن بوده به طوری که در بعضی موارد این قرارگاه فقط مصالح را تأمین نموده و مردم خودشان برای اجرای این پروژه ها به پای کار آمدند و پروژه را با نظارت مهندسین قرارگاه، اجرا نموده اند.

فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس اضافه کرد: کارگروه اشتغال و معیشت، در زمینه ایجاد مشاغل خانگی و نیز شبکه های مردمی تولید کالا و محصولات روستایی و نیز به وجود آوردن بازار های هدف و اتصال تولید روستایی به آن فعالیت نموده است که در این راستا با برنامه ریزی مناسب و آموزش توانسته است در جهت ایجاد اشتغال پایدار در روستاها گام بردارد.

سرورزاده تصریح کرد: این کارگروه در این زمینه و در دو دهستان راهکان جهرم و دژکرد اقلید به صورت تخصصی در زمینه نخ و پشم ریسی و صنایع تبدیلی خانگی فعالیت خود را آغاز نموده است.

فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس

وی ادامه داد: با توجه به اینکه محصولات دهستان دژکرد اقلید عمدتاً سیب است؛ تا کنون در زمینه تولید سرکه سیب و چیپس سیب آموزش هایی داده شده و در جهت راه اندازی کارگاه های صنایع تبدیلی به ساکنین مشاوره لازم داده شده است.

فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس افزود: همچنین این کارگروه در دهستان راهکان جهرم، در زمینه جوجه و پرورش مرغ بومی و همچنین گیاهان دارویی و گلخانه ای آموزش و فعالیت دارد.

سرورزاده در ادامه به تشریح فعالیت کارگروه های دیگر پرداخت و گفت: کارگروه تعلیم و تربیت با هدف، ارتقای سطح فرهنگ عمومی و نهادینه کردن سبک زندگی ایرانی اسلامی در بین خانواده ها و روستاییان گرانقدر تشکیل شده است که در این راستا؛ طرح هایی مانند "خانه رویش" برای آموزش مادرانی است که کودکان زیر 7سال دارند را اجرا می کند تا آن مادران تا بتوانند فرزندانی فهیم و توانمند برای ورود به مدرسه تربیت نمایند.

وی همچنین به اجرای طرح "مدرسه اشتغال" در کارگروه تعلیم و تربیت اشاره کرد و گفت: در این طرح، دانش آموزان در کنار تحصیل، حرفه ای هم می آموزند تا بتوانند در آینده با آن کسب درآمد کنند.

به گفته سرورزاده، "جشنواره نخبگان روستایی" از دیگر طرح های این کارگروه است که در این جشنواره، روستاییانی که امروز به درجات علمی یا مقام و رتبه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی یا ورزشی رسیده اند شناسایی شده و به جوانان روستایی شناسانده می شوند تا روستاییان به روستایی بودن خود افتخار کنند و بدانند با تلاش و کوشش، می توانند به مدارج عالی برسند.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس، شعار کارگروه سلامت را "پیشگیری و بهداشت" دانست و گفت: در این زمینه، آموزش های لازم را در رابطه نوع و شیوه مصرف مواد غذایی به روستاییان داده می شود تا بدانند که چطور غذایی را چگونه مصرف کنند تا کمتر دچار بیماری شوند.

به گفته وی، در کارگروه فرهنگی، روحانی مقیم روستا را تحت عنوان "امام روستا" داریم که بعنوان محور به جنب و جوش آوردن مردم و هدایت آنان جهت همکاری با فعالیت پنج کارگروه لحاظ شده و به نوعی بتواند اهالی روستا ها را به گونه ای مدیریت کند تا مردم در همه زمینه ها با کارگروه ها مشارکت و همکاری داشته باشند.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس از دستگاه های دولتی خواست که بروکراسی اداری را برای اجرای هرچه بهتر و اثرگذارتر پروژه های هدف این قرارگاه تسهیل کنند تا در کنار یکدیگر بتوان به هدف آبادانی دهستان ها جامه عمل پوشاند.

وی همچنین در پایان سخنان خود از خیرین گرامی درخواست کرد که در زمینه آب، ساخت مسجد و مدرسه و نیز خانه عالم، به کمک قرارگاه بیایند تا بتوان با همکاری یکدیگر محرومیت را از روستا ها زدود و آبادانی را به مردم شریف آنجا هدیه کرد.