معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور مبتلابه دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خودآگاه نیستند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، ابراهیم شکیبا بابیان این مطلب که در سال‌های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، به بزرگ‌ترین اپیدمی تاریخ مبدل شده است، ابراز داشت: تا پایان سال 2017 بیش از 425 میلیون نفر از مردم 20 تا 79 سال دنیا مبتلابه دیابت بودند که تا سال 2045 به بیش از 619 میلیون نفر خواهند رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان ساخت: در سال 2015 برای اولین بار تعداد کودکان و نوجوانان کمتر از 14 سال در جهان که مبتلابه دیابت نوع یک بودند از مرز نیم میلیون نفر گذشت و اکنون یک‌میلیون کودک و نوجوان کمتر از 19 سال در جهان وجود دارد که مبتلابه دیابت نوع یک می‌باشند.

وی بابیان اینکه سالانه چهار میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، اضافه کرد: از طرف دیگر 392 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم‌مداخله مؤثر اغلب آن‌ها مبتلابه دیابت خواهند شد.

شکیبا افزود: با توجه به اینکه خانواده‌ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل‌تغییر برای دیابت نوع 2 بازی می‌کنند می‌بایست با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب سبک زندگی خانوارها را تغییر داد.

وی اعلام داشت: به همین جهت شعار روز جهانی دیابت برای دو سال متوالی «دیابت و خانواده» است و مجمع عمومی سازمان ملل، در تاریخ 20 دسامبر سال 2006 با پذیرش قطعنامه‌ای دیابت را یک بیماری مزمن و ناتوان‌کننده با هزینه‌های هنگفت معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت‌ها و کل جهان با آن مواجه هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: در این راستا مراسم روز جهانی دیابت هرساله در بیش از ۱۶۰ کشور جهان برگزار می‌گردد و کشور ما نیز این مراسم را با برنامه‌های مختلف با شعار مرتبط سال باهدف اطلاع‌رسانی گسترده به جوامع، سیاستمداران و ذینفعان در سراسر کشور برای توجه ویژه به دیابت برگزار می‌کند.