دومین جشنواره گل و گیاهان سپاهان زینتی پاییزه 97 از 23 آبان تا 2 آذرماه از ساعت 9 تا 20 شب در بازار بین‌المللی گل و گیاهان سپاهان در خمینی شهر آماده بازدید علاقه‌مندان است.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری موج در اصفهان، فرماندار شهرستان خمینی شهر در دومین جشنواره گل و گیاهان زینتی پاییزه 97 با اشاره به اینکه شهرستان خمینی شهر با با مساحت 176 کیلومتر مربع 350 هزار نفر جمعیت دارد، اظهار داشت: این شهرستان از نظر تراکم رتبه دوم کشور را دارد و 6.2 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

محمود مسلم‌زاده با بیان اینکه در آمایش سرزمین دو موضوع را برای خمینی شهر در دستور کار قرار داده‌ایم، افزود: به دنبال این هستیم که ارزش افزوده کدام شاخص‌ها بالاست تا آنها را ابتدا تثبیت و سپس بهبود ببخشیم، دومین رویکردمان در این راستا اشتغال‌زایی است.

وی تصریح کرد: اگر مسئولان استان و کشور به خمینی شهر توجه ویژه‌ای داشته باشند از برکات آن نیز استان و کشور بهره‌مند خواهد شد ولی اگر بی‌توجهی کنند سبب ایجاد مشکلاتی برای استان و کشور می‌شود.

رئیس هیئت مدیره بازار بین‌المللی گل و گیاهان سپاهان در این نشست با بیان اینکه پایانه گل و گیاه در دنیا مکانی برای اقتصاد و علم است، خاطرنشان کرد: در کشورهای اروپایی که پیشرو این صنعت هستند بازار گل و گیاه محل تبادل اطلاعات، اجناس قابل ارائه از نظر گل و غیره است.

مصطفی آدینه با اشاره به اینکه 25 سال پیش موضوع ایجاد چنین بازاری را مطرح کردیم اما به دلایل مختلف نتوانستیم از امکانات دولتی استفاده کنیم، بیان کرد: به دلیل اینکه خمینی شهر یکی از بهترین محل‌ها برای تولید گل است این مکان برای ایجاد چنین بازاری انتخاب کردیم، ساخت این مجموعه با مطالعه از بازارهای روز دنیا الگوبرداری و سپس بومی سازی شده است.

افتتاح+نمایشگاه+و+فروشگاه++بین+المللی+گل+و+گیاه (2)

وی گفت: هدفمان کمک به ساماندهی تولید و عرضه گل و گیاه و ارتقا سطح علمی و تجربی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و اشتغالزایی است، در حال حاضر بالغ بر 250 شغل مستقیم در این بازار ایجاد شده و با راه‌اندازی فاز سوم 70 نفر دیگر نیز مشغول به کار می‌شوند.

مدیرعامل هیئت مدیره بازار بین‌المللی گل و گیاهان سپاهان در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر 407 گلخانه با مساحت 56 هکتار در سطح شهرستان فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: میزان تولیدات گلخانه‌های شهرستان، گل گلدانی و فضای باز بالغ بر 20 میلیون گلدان است که این امر سبب اشتغال 850 نفر به طور مستقیم شده است، در همین راستا شهرستان خمینی شهر رتبه نخست تولید گل شب بو در سطح کشور و تولید گل‌های فصلی در استان را در اختیار دارد.

محمدعلی امینی‌فرد پیرامون اهداف برگزاری دومین جشنواره گل و گیاهان زینتی پاییزه 97 افزود: فرهنگ‌سازی و ارتقا فرهنگ مصرف گل و گیاه در خانواده‌ها، معرفی منطقه به عنوان قطب تولید گل و گیاهان فصلی و تثبیت آن، بازاریابی برای محصولات تولید کنندگان و معرفی بازار بین‌المللی گل و گیاهان سپاهان به عنوان مهمترین پایانه گل و گیاه فعال کشور از جمله این اهداف است.

گفتنی است بازار بین‌المللی گل و گیاهان سپاهان با مساحتی بالغ بر 24 هزار مترمربع دارای سالن‌های تخصصی گل‌های سرشاخه، آپارتمانی، فصلی، ابزار و لوازم جانبی گل و غرفه‌های خدمات رفاهی با ظرفیت عرضه 800 میلیون گل شاخه بریده و 20 میلیون گل گلدانی(فصلی، آپارتمانی) در سال با 550 گونه گل‌های موجود در بازار می‌باشد.

افتتاح+نمایشگاه+و+فروشگاه++بین+المللی+گل+و+گیاه (3)

امام جمعه شهرستان خمینی شهر در این نشست با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع ورزشکاران پارا المپیک کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشورمان ظرفیت‌های فراوانی در همه عرصه‌ها داریم که از آنها به صورت مطلوب استفاده نکرده‌ایم.

آیت‌الله عباس رحیمی بیان کرد: اگر دولت بخواهد مشکلات اقتصادی را برطرف کند باید بخش خصوصی را تقویت کند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر 11 میلیون گلدان شب بو صادرات داشتیم، گفت: این منطقه دارای خاک نوع A  و قطب تولید گل شب بو در کشور است.

سیدمحمد جواد ابطحی افزود: حتی خانواده‌هایی که با بضاعت کم گل تولید می‌کنند برای اینکه به بازار عرضه کنند دارای مشکلاتی هستند و این نمایشگاه در جهت رفع دغدغه تولیدکنندگان گل است، حجم وسیعی از خانواده‌ها به پرورش گل روی آورده‌اند ولی متاسفانه توان بازاریابی ندارند.

وی با بیان اینکه امیدوارم هستیم مسئولان با ایجاد بازارهای مجاور نگذارند این بازار تحت الشعاع قرار بگیرد، تصریح کرد: این مکان آماده سرمایه‌گذاری است و این مجموعه را بدون هیچ گونه تهسیلات دولتی راه‌اندازی کرده‌اند اگر مسئولان بی توجهی کنند اینجا نیز به سرنوشت دیگر شرکت‌ها دچار خواهد شد.

به گزارش موج، دومین جشنواره گل و گیاهان سپاهان زینتی پاییزه 97 از 23 آبان تا 2 آذرماه از ساعت 9 تا 20 شب در بازار بین‌المللی گل و گیاهان سپاهان در خمینی شهر آماده بازدید علاقه‌مندان است.