مسئول روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست گرگان و آق قلا گفت : دو بیمارستان به دلیل نابود نکردن اصولی پسماندهای عفونی و بیمارستانی به محاکم قضایی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری موج گلستان ، محسن محسنی اظهار داشت : پایش و بررسی مستمر بیمارستانها و مراکز درمانی گرگان و آق قلا در دستور کار جدی این اداره قرار دارد و کارشناسان با هدف نظارت بر اجرای قانون و مدیریت پسماند دفع پسماندهای پزشکی بیمارستانی به صورت دوره ای و سرزده از این مراکز دیدن می‌کنند.

 وی بیان کرد : در این بازدیدها سیستم تصفیه خانه و پساب به دقت کنترل شده و حتی از کوچکترین تخلف و خطای این بخش‌ها به سادگی عبور نخواهیم کرد.

 وی افزود بیمارستانها تولید کننده انواع پسماند عادی، عفونی، تیز و برنده و شیمیایی هستند که به جز زباله های عادی تمامی پسماندهای بیمارستانی خطرناک هستند و باید ضمن بی خطرسازی زباله عادی تبدیل و سپس به ناوگان مدیریت پسماند تحویل داده شود.

 بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۴۰ درصد پسماند های بیمارستان عفونی هستند و سالانه ۶ میلیون نفر در جهان به دلیل نبود مدیریت صحیح این پسماندها جان خود را از دست می‌دهند.

 از چند سال پیش وزارت بهداشت ایران بیمارستانها را موظف به بی خطرسازی و دفع مجازی زباله های عفونی و غیرعفونی از مبدا کرد.

 همچنین بر اساس مصوبه سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی زباله های بیمارستانی، عفونی و شیمیایی که برای سلامتی جامعه تهدید محسوب می شود باید ایمن‌سازی و تحت شرایط خاص دفع شوند.