استاندار اصفهان گفت:اجرای طرح هفتگانه زاینده‌رود منجر به نجات رودخانه زاینده‌رود، تالاب گاوخونی و بقای اصفهان می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، محسن مهرعلیزاده در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه بیان داشت: طرح هفتگانه زاینده‌رود منجر به نجات رودخانه زاینده‌رود، تالاب گاوخونی و بقای اصفهان می‌شود و به دنبال آن فرهنگ، تمدن، قطب گردشگری و امنیت این استان را حفظ می‌کند.

وی اظهار کرد: فعال شدن کارگروه احیای زاینده‌رود در استان اصفهان اثرات زیادی در راستای بررسی و ارائه راهکارهای جلوگیری از خشکی حوضه آبریز زاینده‌رود داشت.

مهرعلیزاده  با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی جهت مصرف بهینه آب در استان اصفهان ادامه داد: آب باید بدون اتلاف، هدررفت و با هدف انتقال داد و عادلانه توزیع کرد، رودخانه زاینده‌رود باید کنترل‌شده‌تر از گذشته ساماندهی کرد.

وی با اشاره به طرح بازچرخانی آب در زاینده‌رود گفت: طرح بازچرخانی آب  در زاینده رود نیازمند 100 متر مکعب آب است اما با اجرای آن باغ‌داران بالادست از این آب بیش از سهمیه خود برداشت کرده و همین مقدار کم آب هم به مسیر آب کنار باغ پرندگان نخواهد رسید.

مقام ارشد استان بیان کرد: انصاف، منطق و عقل می‌گوید از 1180 متر مکعب آب، 100 متر مکعب آب را برای حفظ فضای سبز غرب شهر اصفهان گذاشت و این امر یکی از دلایل جاری شدن آب در بستر رودخانه زاینده‌رود است؛ جاری شدن آب در زاینده‌رود برای مردم به یک رؤیا تبدیل شده و نباید این‌چنین باشد.

حمایت+جهاد+کشاورزی+اصفهان+از+احیای+زاینده_+رود

وی تأکید کرد: در انتقال آب از سد چم‌آسمان، از 69 دهانه حوضه آبریز زاینده‌رود آب برداشت می‌شود که برای جلوگیری از استفاده غیر قانونی باید همه‌ساله در طول این مسیر با نظارت شدید از برداشت آب جلوگیری کرد که البته این امر غیر ممکن است.

مهرعلیزاده  بیان داشت: آب، اشتغال و محیط زیست از اولویت های ما برای استان اصفهان بوده است.

وی ادامه داد: تاریخ اصفهان و بقای آن به عنوان یکی از قطب های فرهنگی کشور همگی به آب بستگی  دارد و با رفع مشکلات آن گره خورده است و به همین جهت تمام انرژی خود را در این راستا صرف کردیم

استاندار اصفهان با بیان اینکه امسال بحرانی ترین و در عین حال امن ترین سال آبی را تجربه کردیم، گفت: وضعیت اصفهان به نوعی بود که برای تامین آب شرب در مردادماه نگران بودیم اما با مدیریت درست و همیاری مردم این شرایط بحرانی را پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه برای مردم اصفهان جاری شدن آب در زاینده رود یک رویاست، گفت: این مهم شدنی است اما باید مدیران ذی ربط در همه سطوح همت و توانایی و قدرت اجرا داشته باشند.

استاندار اصفهان با بیان این‌که هزینه بازچرخانی آب در زاینده‌رود حدود 300 میلیارد تومان است، عنوان داشت: طرح هفتگانه زاینده‌رود منجر به نجات رودخانه زاینده‌رود، تالاب گاوخونی و بقای اصفهان می‌شود و به دنبال آن فرهنگ، تمدن، قطب گردشگری و امنیت این استان را حفظ می‌کند.