مدیرمخابرات منطقه کردستان با اشاره به اینکه توسعه و تقویت زیرساخت‌های مخابراتی استان در سرلوحه برنامه های مخابرات منطقه قرار دارد افزود : آساوله به عنوان اولین روستای استان از مزایای فیبرنوری بهره مند می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، آزاد حکمت اعلام کرد:اولین روستای استان کردستان دارای فن آوری FTTH شد.

مدیرمخابرات منطقه کردستان با اعلام مطلب فوق خاطر نشان ساخت : اقدامات زیر ساختی در این روستا آغاز شده و تا کنون 4 کیلومتر فیبرنوری در آساوله کابل کشی شده است.

وی از پیشرفت 30درصدی این پروژه خبر داد و افزود: برای اجرای سرویس FTTH در آساوله ، اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی تخصیص داده شده است.

مدیر مخابرات منطقه کردستان با بیان اینکه در روستای آساوله یک هزار و 500 خانوار ساکن هستند گفت: با اتمام پروژه ،ساکنان این روستا می توانند از خدمات سرویس FTTH بهره بگیرند.

 حکمت به ورود تکنولوژی‌های جدید مخابراتی به استان از جمله فیبر نوری اشاره کرد و تصریح کرد: سرویسFTTH /B  به معنی «فیبرنوری تا ساختمان/خانه» است که یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی های ارتباطی دنیا محسوب می‌شود و به جای کابل مسی، از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان و یا موقعیت مشتری استفاده می شود.

وی اظهارداشت: با بهره گیری از خدمات فیبرنوری میتوان سرویس های مختلفی از جمله اینترنت، سرویس‌های چند رسانه‌ای و سایر سرویس‌های بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکین قرار داد.

این مقام مسئول با اشاره به مزیت های استفاده از فیبر نوری یادآور شد: ظرفیت نامحدود، بستر امن، امکان استفاده کامل از اینترنت اشیا، سیستم مبنتی بر آی پی و امکان هوشمند سازی از جمله امکانات و ظرفیت های استفاده از فیبر نوری است.

 حکمت در ادامه با اشاره به اینکه مخابرات کردستان به جدیدترین تجهیزات مخابراتی مجهز است، افزود: شاخص تکنولوژی مخابراتی کردستان که به مشتریان ارائه می شود از پیشرفته ترین شاخص های مخابراتی جهان است.

وی خاطر نشان ساخت: تاکنون چهار هزار و 491 کیلومتر زیر ساخت فیبر نوری در استان انجام شده است و مخابرات منطقه کردستان آمادگی خود را برای ارائه خدمات بر این بستر به مشترکین اعلام می دارد.

 حکمت ضمن اعلام اینکه ، ظرفیت پشتیبانی30هزار مشترک فیبر نوری در استان توسط مخابرات امکان پذیر است افزود: در حال حاضر 588 مشترک از سرویس FTTH استفاده می کنند.

وی به تعداد 594 مشترک SIP PHONE دراستان که از بستر فیبر نوری بهره می گیرند اشاره کردو گفت: سرویسSIP PHONE راهکاری برای ارائه  صوت بر بستر اینترنت می باشد .

گفتنی است : کردستان جزو استان‌های پیشرو در واگذاری سرویس FTTH است.