رئیس اداره طیور دامپزشکی استان گلستان گفت این منطقه از وجود آنفولانزای حاد پرندگان پاک است اما نظارت بر واحدهای تولیدی همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج گلستان ، حجت شیخ الاسلام با بیان اینکه طیور استان گلستان از بیماری آنفولانزا پاک هستند اظهار کرد : عامل اصلی برخی بیماری آنفولانزای پرندگان پرورش اردک و غاز در ابعاد گسترده و به شیوه سنتی است که در گلستان انجام نمیشود.

 وی با بیان اینکه هم اکنون استان های همجوار گلستان به شدت درگیر این بیماری هستند افزود : یکی دیگر از دلایل پاک بودن گلستان از این بیماری نوپا و صنعتی بودن مرغداری ها و برخی مراکز پرورش طیور در استان است که موجب جلوگیری شیوع این بیماری و تلفات در بین طیور شده است.

 وی ادامه داد : توجه به اینکه این بیماری با شروع سرما شدت بیشتری می گیرد درنتیجه دامپزشکی گلستان قبل از شروع سرما اقدامات لازم جهت پیشگیری از آنفولانزای حاد پرندگان را در دستور کار خود قرار داد.

 وی با بیان اینکه درصد روستای استان اقدامات پیشگیرانه در حوزه طیور انجام شده است گفت : در حال حاضر در سطح استان ۲۰ واحد پرورش مرغ تخمگذار، بیش از ۵۰ واحد پرورش مرغ مادر برای تولید جوجه یک روزه و بیش از یک هزار و ۵۰ واحد پرورش مرغ گوشتی وجود دارد که همگی آنها عاری از آنفولانزای حاد پرندگان در امان هستند.

 وی در پایان از شهروندان درخواست کرد تا اطلاع ثانوی از خرید طیوری که به شیوه سنتی پرورش داده شده خودداری کنند.