معاون عمرانی استانداری فارس گفت: اراضی وقف به عنوان یک امکان باید در اختیار مسکن محرومان باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، عنایت الله رحیمی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در نشست هیئت امنای انجمن خیرین مسکن ساز استان با بیان اینکه اراضی وقف به عنوان یک امکان باید دراختیار مسکن محرومان باشد گفت: در شیراز و برخی از شهرستان های فارس اراضی موقوفه به عنوان یک امکان وجود دارد و برا ی تامین مسکن محرومان باید بتوان از این اراضی استفاده کرد.

رحیمی افزود: قطعا نیت واقف نیز در همین زمینه بوده است که با وقف اراضی مشکل مسکن محرومان و نیازمندان رفع شود چرا که ما در این زمینه وقف نامه هایی با سابقه درخشان داریم که در گره گشایی کار محرومان اقدامات موثر انجام داده است.

معاون استانداری فارس ادامه داد: مسکن و شهرسازی نیز اراضی قابل تفکیک در برخی از مناطق شیراز و شهرستان های استان فارس دارد که میتوان از توانمندی ها در این عرصه بهره برد و خیرین مسکن ساز را به مشارکت بیشتر در امر تامین سرپناه نیازمندان و به ویژه خانوارهای معلول تشویق کرد.

خالقداری مدیر عامل انجمن خیرین مسکن ساز استان فارس نیز در این نشست اظهار داشت: تامین سرپناه مناسب برای محرومین و نیازمندان یک حرکت جهادی و در راستای محرومیت زدایی است؛ محرومان و طبقات اجتماعی با سطوح درآمدی مختلف حق دارند که از امکانات و تسهیلات یکه دراین رابطه وجود دارد بهره مند باشند.

به گفته وی، تامین سرپناه مهمترین نیاز این طبقات اجتماعی است که باید با جدیت دنبال شود .

مدیر عامل انجمن خیرین مسکن ساز استان فارس با بیان اینکه بسیاری از طرح های تامین مسکن ویژه معلولان اکنون با مشارکت خیرین مسکن ساز در حال اجرا و احداث است گفت: . اشاعه فرهنگ مشارکت و جلب کمکهای مردمی و خیّرین به منظورساخت و تولید مسکن ارزان قیمت برای نیازمندان از جمله محورهای اصلی حرکت خیرین دراین عرصه است.

خالقداری به گسترش فرهنگ سنّت حسنه وقف درامر تأمین مسکن محرومین از طریق بسترسازی مناسب با رعایت احکام، ضوابط و مقررات وقف اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز اگر اراضی اوقافی دراختیار انجمن قرار گیرد می توان به احداث مسکن محرومان همت گماشت .

وی سیاستگزاری و تعیین خط مشی درامرعمران اراضی و فضاهای مناسب با کاربریهای مسکونی و هماهنگ با قوانین و مقررات وزارت مسکن وشهرسازی را از دیگر بستر های مناسب برا یحرکت خیرین مسکن ساز دانست و گفت : در این زمینه سعی شده با استفاده حداکثری از توان خیرین برای اعتلاء فرهنگ ساخت و تولید مسکن مناسب و ارزان قیمت اقدام شود.

در ادامه، عطا الله زمانی مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با تصریح بر اینکه افق های جدیدی برای تامین مسکن محرومان در فارس گشوده شده است،بیان داشت : در شیراز و سایر شهرستان های استان فارس با مشارکت خیرین طرح های تامین مسکن نیازمندان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه احداث مسکن ویژه خانوارهای دارای دو عضو معلول در سطح شیراز و سایر شهرستان های استان فارس آغاز شده است گفت: این طرح در برخی از مناطق به شیوه خود مالکی اجرا می شود، دراین شیوه از زمین و امکاناتی که در اختیار این خانوارها بود استفاده شده و با اعطای تسهیلات و کمک های بلا عوض تامین مسکن برای آنها آغاز شده است.

زمانی یاد آور شد: همچنین با پیگیری های انجام شده سازمان راه و شهرسازی زمین مناسب در یکی از مناطق شیراز تامین کرده و دراین منطقه نیز عملیات اجرایی تامین مسکن محرومان و معلولان آغاز شده است .

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: واحد های خود مالک کار احداث را شروع کرده اند و از تسهیلات در این حوزه بهره مند می شوند ، 30 میلیون تومان تسهیلات به واحد های خود مالک اعطا می شود در این زمینه عملیات اجرایی 60 واحد مسکونی در شیراز شروع شده است .

وی همچنین گفت: برای احداث مابقی واحد ها که تا سقف 570 واحد می باشد هم زمین مناسب در شیراز و شهرستان ها تامین شده است .

زمانی با بیان اینکه در شهر صدرا قبلا تفاهم نامه احداث 5 هزار واحد مسکونی خیر ساز منعقد شده که بعد به یک هزار واحد کاهش یافت گفت: متاسفانه هنوز زمین مناسبی در این شهر دراخیتار خیرین قرار نگرفته است ، اعطای زمین هایی که برای هر واحد 25 میلیون تومان تامین اعتبار می خواهد برای خیرین توجیه ندارد ، ما انتظا داریم با مشارکت دولت و مسوولان زمین مناسب دراختیار خیرین در شهر صدرا قرار گیرد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس افزود: در شهرستان کازرون نیز فعالیت مقدماتی و مطالعاتی پروژه خیر ساز 60 واحدی شروع شده ، زمین این واحد ها اهدایی خیرین است ، این پروژه برای اجرا به زودی به مناقصه خواهد رفت .

وی گفت: در شیراز و کازرون طی یکی دو ماه آینده شاهد اجرای پروژه های ویژه محرومان هستیم ، اگر مشکل تامین زمین در شهر صدرا شیراز هم حل و فصل شود خیرین در شهر صدرا نیز آمادگی احداث واحد های مسکونی خیر ساز را دارند .

زمانی اضافه کرد: برخی از اراضی که از سوی مسکن و شهرسازی به بنیاد مسکن واگذار می گردد برای احداث سرپناه و خانه مناسب ویژه معلولان است اما آیا می توان در یک بلوک ساختمانی 40 یا 50 فرد معلول را ساکن کرد؟ قطعا بخشی از این واحد ها باید به سایر افراد واگذار گردد تا توزیع جمعیتی در واحد های احداثی خیرین به تعادل برسد .بنا بر این نباید بخشی از شهر به واحد های ویژه قشر خاصی موسوم شود ، معلولان شریف ترین اقشار اجتماع هستند که نیازمند دریافت بهترین خدمات هستند .