نماینده ولی فقیه در گیلان به رسالت بزرگ چهار ضلع امام جماعت، هیات امنا، مردم و پایگاه های مقاومت در مساجد اشاره کرد و گفت: مسجد بهترین شرایط مکانی مشروع برای ترویج دین است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، آیت الله رسول فلاحتی امروز در همایش یکروزه توانمندسازی ارکان مساجد سطح یک استان در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) سپاه قدس گیلان با قدردانی از تلاش متولیان امر فرهنگی جامعه در مساجد اظهار کرد: اکنون در نظام جمهوری اسلامی قرار داریم و این شرایط با وضعیت قبل از انقلاب اسلامی تفاوت دارد.

وی به محدود بودن شرایط برای فعالیت های فرهنگی و دینی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: امروز تمام ابزارهای لازم در اختیار متولیان فرهنگی قرار دارد و دیگر کسی نمی تواند در این زمینه بهانه و عذری داشته باشد.

امام جمعه رشت با اشاره به استفاده آحاد جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان از ابزارهای رسانه ای و موبایلی، بیان کرد: رسانه های مکتوب و صدا و سیما در حال کهنه شدن است و اکنون اطلاعات در جیب مردم قرار دارد.

آیت الله فلاحتی در همایش توانمندسازی ارکان مساجد گیلان1

آیت الله فلاحتی، خواستار تلاش بیشتر متولیان امر برای آشنایی جوانان و نوجوانان با فرهنگ دینی شد و تصریح کرد: مسجد یکی از نمادهای مکانی ترویج دین در جامعه است.

وی، مسجد را بهترین شرایط مکانی مشروع برای ترویج دین عنوان کرد و گفت: امام جماعت، هیات امنا، مردم و پایگاه های مقاومت رسالت بزرگ ترویج فرهنگ دینی در مساجد را به عهده دارند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با تاکید بر برنامه داشتن چهار ضلع مذکور در مساجد، خاطرنشان کرد: با استفاده از کتاب و سنت می توان نیروهای پراکنده را در کنار همدیگر تجمیع کرد.

آیت الله فلاحتی به جدید بودن قرآن و احادیث پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) با توجه به هجمه های دشمن در دنیای معاصر اشاره کرد و یادآور شد: در دنیایی که دین می تواند تاثیر شگرفی درون مردم بگذارد دارای دو گوهر گران بهای کتاب و سنت هستیم و این امر نشان می دهد در تمام عرصه ها از استغنای درونی برخورداریم.

متولیان مساجد باید شناخت عمیقی از اسلام داشته باشند

وی با بیان اینکه متولیان مساجد باید شناخت عمیقی از اسلام داشته باشند، اظهار کرد: امروز دنیا تشنه معنویت است و باید تلاش کنیم داده های اسلام به ملت ها عرضه شود.

آیت الله فلاحتی در همایش توانمندسازی ارکان مساجد گیلان3

امام جمعه رشت بر رصد دردهای موجود در جوانان توسط مساجد تاکید کرد و افزود: روش عرضه شیوه های فرا گرفته خود به دیگران را باید یاد بگیریم ضمن اینکه هم اندیشی و استفاده از اندیشمندان مختلف در شناساندن عمیقانه دین به جامعه حایز اهمیت است.

آیت الله فلاحتی در ادامه با اشاره به اینکه بزرگ ترین پروسه کاری در هر استان شورای فرهنگ عمومی است، بیان کرد: برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت فرهنگی برای گیلان داریم اما هنوز این طرح ها به مرحله عملیاتی نرسیده است.

تشکیل ستاد امور مساجد گیلان در مصلای رشت

وی به تشکیل ستاد امور مساجد گیلان در مصلای رشت اشاره کرد و گفت: مسجد متعلق به مردم است و این مردم هستند که برای خود تصمیم می گیرند و ستاد امور مساجد برای برون رفت از بحران ها ایجاد شده است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه تمام افراد برای انتقال دردها و چاره اندیشی برای مشکلات در مساجد با هم تعامل دارند، تصریح کرد: نهادهای نظارتی برای بررسی امور و مشکلات مساجد در کنار همدیگر هستند.