اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو از امروز با حضور ۳۷ کشور اسلامی در شیراز آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس به نقل از روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو از امروز با حضور ۳۷ کشور اسلامی در شیراز آغاز به کار کرد.

از مهمترین دستاوردهای برگزاری این اجلاس می‌توان به معرفی دستاوردهای علمی جمهوری اسلامی ایران در 20 سال اخیر به منظور تاثیرگذاری بر جامعه بین المللی و ایجاد ارتباط با متخصصان و دانشمندان کشورهای دنیا در راستای ارتقای سطح دانش و ظرفیت دانشگاه‌ها اشاره کرد .

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام امروز در مراسم افتتاحییه اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو اظهار داشت: این اجلاس به افزایش همکاری میان دانشگاه های کشورهای عضو و تشویق برای تبادل تجارب، اطلاعات و برنامه‌ها در زمینه‌های آموزشی، علمی و فناوری و همچنین حمایت و ارتقای سطح پژوهش علمی در راستای نیاز دانشگاه‌های کشورهای عضو منجر می‌شود.

محمدجواد دهقانی افز.ود: یک روز از این اجلاس مربوط به نقش‌آفرینی سیاست‌ها و برنامه‌های ISC  بوده و بخشی از این برنامه‌ها در راستای سند 10 ساله علم، فناوری و نوآوری کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی تا سال 2026 است که در اجلاس سران کشورهای اسلامی در سال گذشته در آستانه قزاقستان با حضور روسای جمهور کشورهای اسلامی تصویب شده است.

دهقانی بیان کرد: معتقدیم در این اجلاس باید سهم دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی بیش از گذشته شود، به طوری که باید از میان رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دنیا، حدود 50 دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه‌های زیر 500 قرار گیرند.

 وی با بیان اینکه: در حال حاضر در ایران رقم استفاده از دیپلماسی علمی و استفاده از دستاوردهای مشترک با سایر کشورها حدود 23 درصد است که آمار جالبی نیست خاطرنشان کرد: این موضوع یعنی 77 درصد از تولیدات علمی ما بوسیله خود ما تولید می‌شود که این دیپلماسی علمی در سند سیاست‌های کلان علم و فناوری که در شهریور 93 ابلاغ شده، یکی از بخش‌های مهمی است که لحاظ شده و باید حتما در بحث مشارکت و همکاری‌های بین‌المللی به آن توجه شود .

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد:  بیشتر شرکت‌کنندگان در این اجلاس، معاونان وزرا هستند که بحث و تبادل نظر در مورد موقعیت‌های هر کشور کمک می‌کند تا برای رشد کشور خود تلاش کنند.