مدیر شرکت تعاونی کشاورزی تاک سبز طبیعت رودان گفت: برای نخستین بار در کشور برداشت گیاه دارویی لمون گراس در ۱۰ هکتار زمین کشاورزی در رودان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «منوچهر ضیایی» از آعاز برداشت  گیاه دارویی لمون گراس در ۱۰ هکتار زمین کشاورزی در رودان خبر داد و  پیش بینی کرد از این ده هکتار ۱۰۰ تن لمون گراس خشک تولید شود.

وی گفت: گیاه لمون گراس نوعی دمنوش دارویی است که برای درمان انواع بیماری‌های عفونی، دستگاه عصبی، رفع اضطراب، کاهش کلسترل، جلوگیری از عفونت، تقویت سلامت دهان، کاهش درد و افزایش سطح گلبول‌های خون مفید است.

مدیر شرکت تعاونی کشاورزی تاک سبز طبیعت رودان افزود: ساخت این مزرعه از یک سال و نیم پیش آغاز شده و برای راه اندازی آن 2 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با سود 10 درصد هزینه شده است.

ضیایی گفت: خاستگاه این گیاه در آمریکای جنوبی، آفریقا و شرق آسیاست؛ و بذر به کار رفته در این مزرعه از کشور نیجریه تهیه شده است.

وی گفت:گیاه بردشت شده پس از فراوری به کشور‌های عراق، قطر و امارات متحده عربی صادر می‌شود.

مدیر شرکت تعاونی کشاورزی تاک سبز طبیعت رودان با بیان اینکه هر کیلو گیاه فرآوری شده لمون گراس ۲۰ دلار ارزآوری دارد، گفت:  کارخانه فرآوری نیز با ظرفیت ۲۵۰ تن در سال با پیشرفت ۹۰ درصدی در حال ساخت است که تا ۲۰ ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

ضیایی با اشاره به اینکه در این کارخانه انواع گیاهان دارویی، سبزی، صیفی و میوه‌های خشک  فراوری می‌شود، گفت: با بهره برداری از این مزرعه و کارخانه برای ۲۶ نفر شغل ایجاد می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: این شرکت طرح پرورش ماهیان خاویاری زیر پنل‌های خورشیدی با ظرفیت ۵۰۰ قطعه برای نخستین بار در کشور اجرا کرده و در هفته آینده لاروریزی ماهیان خاویاری آغاز می‌شود.