معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه اساس بازآفرینی شهری خلاقیت و جدیت در پروژه هاست، گفت: معاونان عمرانی فرمانداران استان باید با جدیت پیگیر پروژه های بازآفرینی شهری باشند زیرا اساس بازآفرینی شهری جدیت و خلاقیت در این گونه پروژه هاست.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «رضا مدرس» در جلسه رسیدگی به مجموعه فعالیت های عمرانی با محوریت ستاد باز آفرینی و رفع موانع پروژه های مهم با حضور معاونان عمرانی فرمانداران استان هرمزگان، عنوان کرد: ستاد بازآفرینی تنها مختص به بندرعباس و چند شهرستان بزرگ استان نیست و هر شهرستانی که دارای بافت ناکارآمد شهری باشد بخشی از ستاد بازآفرینی استان است.

وی جایگاه معاونان عمرانی فرمانداران را در هماهنگی فعالیت های عمرانی در شهرستان ها مهم برشمرد و گفت: معاونان عمرانی فرمانداران استان باید اهتمام لازم در زمینه مدیریت پروژه های بازآفرینی و ‌نظارت بر طرح های مقاوم سازی بناهای های روستایی را انجام دهند.

مدرس همچنین بر فراهم نمودن زمینه تقویت دهیاری ها، بهبود شاخص های ارتقای شهری و روستایی در شهرستان های استان و مقاوم سازی بناها در روستاها تاکید کرد.

وی با اشاره به‌ ضرورت عمران و آبادانی روستاها، گفت: مقاوم‌ سازی اماکن مسکونی و غیرمسکونی و اجرای طرح هادی در روستاها از اولویت‌هایی هستند که باید همه معاونین عمرانی فرمانداران با هدف توسعه شهرستان های خود به ‌ویژه روستاها و مناطق کمتر برخوردار، به این موضوع توجه ویژه داشته و در خصوص آن تلاش کنند.

وی با بیان اینکه دریافت ضمانت زنجیره ای به منظور اعطای تسهیلات مقاوم سازی روستایی از دستورالعمل های بانک مرکزی به بانک ها است، افزود: ضمانت زنجیره ای برای اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی مصوبه دولت است و بانک مرکزی برای اجرای کامل آن از سوی بانک ها تاکید کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: شرط داشتن ضامن کارمند برای پرداخت وام مسکن، عمده ترین مشکلات روستاییان متقاضی استفاده از این تسهیلات در بخش ساخت و مقاوم سازی در سال های گذشته بود لیکن با توجه به دستورالعمل های سال 95 که از سوی دولت به سازمان های مربوطه و بانک ها ابلاغ شد، پرداخت وام مقاوم سازی مسکن با ضمانت زنجیره ای قابل پرداخت است.

مدرس خاطرنشان کرد: با برداشته شدن موانع گوناگون، زمینه بهره مند شدن از تسهیلات مسکن به ویژه در روستاها و نوسازی بافت های روستایی بیش از پیش فراهم شد و با توافقی که با بانک ها صورت گرفته، روستائیانی که در تامین ضمانت معتبر برای بانک ها با مشکل روبه رو هستند به صورت ضمانت زنجیره ای، ضامن یکدیگر شده و از تسهیلات مسکن بهره مند می شوند.

وی تاکید کرد: طبق دستورالعمل بانک مرکزی تمامی بانک ها باید در امر پرداخت تسهیلات به منظور مقاوم سازی بناهای روستایی اقدامات لازم را انجام دهند و عدم توجه به این دستورالعمل بانک مرکزی از هیچ بانک عاملی در استان پذیرفته نیست.