شرکت گاز استان گیلان با آغاز فصل سرما و بجهت تنویر افکار عمومی در خصوص محاسبه گازبها اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، شرکت گاز استان گیلان با آغاز فصل سرما و بجهت تنویر افکار عمومی در خصوص محاسبه گازبها نکات ذیل را به استحضار می رسد: براساس دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران،  برای محاسبه گاز بها، سال به دو فصل گرم و سرد تقسیم می شود که فصل سرد از تاریخ  15 آبانماه تا پایان 14 فروردین ماه و مابقی سال به عنوان فصل گرم تعریف می شود.

از آنجائیکه در فصل سرد مصرف گاز بیشتر می شود به جهت رفاه حال مشترکین عزیز نرخ پایه گاز از حداقل 1500 ریال در فصل گرم  به حداقل 441 ریال کاهش می یابد که بصورت پلکانی متناسب با نوع اقلیم و میزان مصرف تا میزان 4830 ریال در نوسان می باشد. لذا هر اندازه مشترک کمتر و بهینه تر مصرف نماید مشمول پرداخت قیمت گاز کمتر و در صورت مصرف بیشتر و با قرار گرفتن در پله های بالاتر مشمول پرداخت گازبهای بیشتر به صورت پلکانی در فصل سرد می شود.

لازم به ذکر است نرخ گازبها که از سال 94 بدون تغییر مانده بود، از تاریخ 29 خرداد 97، حداکثر 15 درصد افزایش یافت که این میزان به موارد فوق افزوده می گردد.

شهرهای استان گیلان به لحاظ آب و هوایی به سه اقلیم تقسیم می گردند

شهرهای استان گیلان بلحاظ آب و هوایی به سه اقلیم تقسیم می گردند که در  اقلیم 1 شهرهای بره سر و جیرنده، در اقلیم 2 شهرهای پره سر، حویق، دیلمان، شاندرمن، لوشان، لیسار و ماکلوان و ماسال و املش و رانکوه و چوبر و لوشان و رحیم آباد و اسالم و مابقی شهرهای استان در اقلیم 3 قرار می گیرند که این اقلیم بندی توسط شرکت ملی گاز ایران با همکاری سازمان هواشناسی تنظیم می شود و در اختیار شرکت های گاز استانی نمی باشد.

در پایان از همه مشترکین عزیز خواهشمند است با رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل گازسوز استاندارد و رعایت توصیه های مصرف بهینه، با مدیریت مصرف علاوه بر کاهش هزینه پرداختی بابت مصرف گاز، این انرژی پاک را برای نسل های آینده حفظ نمائیم.

در ذیل جدول اقلیم بندی شهرها و میزان گازبها را مشاهده می فرمایید:

شرکت گاز گیلان