موج

رئیس اتاق بازرگانی گلستان اعلام کرد:

مهندس علی محمد چوپانی،استفاده از ظرفیت آب شیرین کن ها در شرایط کم آبی امروز را بسیار با ارزش دانست و از وزارت جهاد کشاورزی خواست، خرید تضمینی آب را در لایحه بودجه سال ۹۸ در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری موج گلستان ، علی محمد چوپانی اظهار کرد : ما در کشوری با اقلیم خشک زندگی می کنیم و کمبود آب هم در بخش شرب و کشاورزی ما را تهدید می کند این در حالی است که ایران محصور بین دریای عمان و خلیج فارس در جنوب و دریای خزر در شمال است.

 وی بیان کرد : دریای خزر ۴۲۰ میلیون کیلومتر مربع معادل یک چهارم ایران مساحت دارد حجم آب آن ۸۵۰ هزار میلیارد متر مکعب و حداکثر عمق آن ۲۰۰ متر است.میزان آب در دسترس کشور ما حدود ۱۳۰ میلیارد متر مکعب است که این میزان، نیاز آبی ۷ هزارساله ایران را میتواند تامین کنند.

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد : Es آب دریای خزر ۱۶ هزار وEs آب دریای عمان ۳۸ هزار است.

 چوپانی تصریح کرد : دستگاه‌های حاکمیتی بدون توجه به این قابلیت همواره با موضوع آب شیرین کن ها سر ناسازگاری داشتند.

 وی با بیان اینکه اگر یک میلی متر از آب دریای خزر را برداشت کنیم می توانیم نیاز آب شرب ده استان کشور را تامین کنیم گفت : دولت از محل سفر مقام معظم رهبری خطوط آب شرب چابهار به خراسان و به طول بیش از یک هزار کیلومتر با برداشت روزانه یک میلیون متر مکعب آغاز کرده است.

 وی با بیان اینکه در دنیا از تکنولوژی استفاده می کنند و ما از آن غافل شده‌ایم گفت : این اقدامات نیازمند آن است که وزارت جهاد کشاورزی سیاست خرید تضمینی آب را در لایحه بودجه سال ۹۸ در دستور کار خود قرار دهد.

 شرکت آبفا و آبفار نیز خرید تضمینی آب شرب را پیگیری کند و دولت هم کار لوله گذاری خطوط انتقال آب را انجام دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها