استاندار هرمزگان در دهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان گفت: زمینه فعال سازی گمرک بندر گوکسر در شهرستان جاسک به سرعت فراهم شود تا ملوانان این بندر نیز بتوانند مبادلات تجاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «فریدون همتی» در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان هرمزگان بر لزوم استفاده از ظرفیت سفارتخانه ها و رایزن های بازرگانی کشورمان برای توسعه صادرات و تجارت خارجی استان هرمزگان تاکید کرد و بیان داشت: استان هرمزگان از موقعیت قرار داشتن در کنار آب های خلیج فارس و دریای عمان برخوردار است و باید از این ظرفیت برای افزایش تجارت با کشورهای همسایه بهره برد.

وی بیان اینکه نیاز است برنامه ای جدی جهت هماهنگی با سفارتخانه های کشورمان و معرفی محصولات و فرصت های صادراتی استان هرمزگان داشته باشیم، افزود: اتاق بازرگانی استان باید در این زمینه فعال تر عمل کند و انتظار داریم که نقش موثرتری در رونق صادرات و تجارت داشته باشد.

همتی خواستار نظارت بر اجرای طرح تجارت کالای ملوانی در هرمزگان شد و تصریح کرد: فعال سازی بنادر کوچک و گمرکات برای فعالیت مناسب ملوانان لنج های تجاری در هرمزگان باید تداوم داشته باشد.

وی گفت: زمینه فعال سازی گمرک بندر گوکسر در شهرستان جاسک به سرعت فراهم شود تا ملوانان این بندر نیز بتوانند مبادلات تجاری داشته باشند.

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان ضمن تشریح اقدامات دبیرخانه به پیگیری های صورت پذیرفته در خصوص مصوبات جلسه قبل پرداخت و در حمایت از صادرات غیر نفتی عنوان نمود: با توجه به اعلام سازمان توسعه تجارت ایران مبنی بر اعمال ممنوعیت های صادراتی برخی از اقلام و ضرورت اعمال مفاد ماده 11 مکرّر آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در خصوص ایفای حقوق مکتسبه صادر کنندگان مشمول ماده مذکور  از کلیه اعضا خواستند تا در این خصوص به کلیه صادرکنندگان اطلاع رسانی نمایند و پس از تکمیل مدارک مورد نیاز درخواستهای خود را به سازمان صنعت،معدن و تجارت ارسال نمایند تا بتوان بر این اساس نسبت به حفظ بازارهای صادراتی کالاهای ایرانی اقدام گردد .

خلیل قاسمی  در خصوص ارزش گذاری کالاهای صادراتی افزود: نمایندگان بخش خصوصی می بایست نسبت به جمع بندی پیشنهادات و نقطه نظرات تجار و بازرگانان مبنی بر اصلاح و بروز رسانی ارزش گمرکی کالاهای صادراتی اقدام نمایند و جهت پیگیری به دبیرخانه کارگروه ارسال نمایند .

وی در ادامه به تحقق هدفگذاری صورت پذیرفته محصولات تولیدی استان اشاره کرد و گفت:  طبق آمار 7 ماهه سال جاری صادرات حوزه صنایع و معادن 1 میلیارد و 26 میلیون دلار می باشد که 46% نسبت به هدفگذاری صورت پذیرفته تحقق یافته است و در این زمینه دیگر دستگاهها می بایست امار ماهیانه خود را به دبیرخانه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی اعلام نمایند تا بتوان جمع بندی کامل و جامع صورت گیرد.