نشست اضطراری شورای اسلامی شهر قشم با حضور مسئولین شهرستان، منطقه آزاد و امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم روز یکشنبه 13 آبان در سالن جلسات شورای شهر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، دوشنبه هفتم آبان ماه در پی بارندگی شدید در قشم، بازار قدیم و برخی از محلات قشم دچار آب‌گرفتگی شد. موج هرمزگان در یادداشتی با تیتر «قشم باران را به چالش می‌کشد» به آسیب شناسی این معضل و راه برون رفت از آن پرداخت. یکی از مواردی که در این یادداشت به آن اشاره شد موضوع باز کردن مسیر سیلاب به سمت دریا با تخریب چند خانه و واگذاری زمین معوض به مردم از سوی شهرداری بود؛ اما به دلیل اینکه زمین‌های دولتی در اختیار سازمان منطقه آزاد قرار دارد شهرداری قشم برای اجرای این طرح با مشکل مواجه بود.

پس از انتشار این یادداشت شورای اسلامی شهر قشم با تشکیل نشستی اضطراری به مشکلات بارندگی اخیر و آب گرفتگی بازار قدیم و محله چابهار پرداخت و جهت حل این معضل مصوباتی را انجام داد.

 «علی رستمی‌فر» رئیس شورای اسلامی شهر قشم با اشاره به مشکلات پیش آمده برای ساکنان محله چابهار  و کسبه بازار قدیم، به علل و وضعیت جاری شدن سیلاب در این محلات پرداخت و گفت: مشکلاتی که به واسطه بارندگی های شدید سال‌هاست مردم قشم را آزار می دهد، به واسطه تخریب سیل بندهای قدیمی است که با تاسیس شهرک های نریمان و الهیه در قشم اتفاق افتاد.

وی افزود: سالهاست این مشکل علیرغم پیگری ها لاینحل مانده و امروز امیدواریم با حضور مسئولین محترم در این جلسه شورای شهر، با همفکری و عزمی که در همه مسئولین وجود دارد، راه حل های قطعی این معضل دیرینه را پیدا کنیم و مشکلات مردم در این بخش مرتفع شود.

رئیس شورای اسلامی شهر قشم تاکید کرد: امروز همه مسئول هستیم و مقصر دانستن هیچ یک از مدیریتها راه حل این کار نیست، وی افزود: همه ی ما جزو مسئولین دولت جمهوری اسلامی هستیم و در برابر مردم و قانون باید پاسخگو باشیم. وی اظهار امیدواری کرد، با کار مضاعف و بودجه ای که برای این امر اختصاص داده خواهد شد، مشکل را برطرف کنیم.

لازم به ذکر است که در ادامه این نشست «رضا صفایی» دادستان شهرستان قشم، «شیخ خطیبی» امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم، «تورج امانی» مدیر خدمات شهری منطقه آزاد قشم، «فاروق رحیمی» معاون اجتماعی فرماندار قشم، شهردار و اعضای شورا و سایر مدعوین نقطه نظرات خود را پیرامون راه حل های پیشنهادی برای برون رفت از این مشکل مطرح کردند.

شورای اسلامی شهر قشم در این جلسه تصویب کرد: کارگروهی متشکل از نماینده فرمانداری، شهرداری، شورای شهر، سازمان منطقه آزاد و نظام مهندسی شهرستان تشکیل شود تا با استفاده از نظرات کارشناسان و مشاوران مجرب، راهکارهای هدایت آبهای سطحی شهر را در قالب برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت ارائه کنند.

 گشایش معبر چابهار و اتصال بلوار شرقی به بلوار ژئوپارک نیز از دیگر مصوبات این شورا بود.

نماینده سازمان منطقه آزاد قشم نیز به نقل از مدیرعامل این سازمان اعلام کرد: در اسرع وقت زمین های معوض مورد نیاز مردم، در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت تا پس از مذاکره با مالکین، این طرح بزرگ در محله چابهار اجرایی شود.  

لزوم ساماندهی کندوکاری‌ها و ضرورت «مدیریت واحد» برای صدور مجوز، اجرا و نظارت یکی دیگر از مصوبات شورای شهر در جلسه اضطراری امروز بود.

طبق این مصوبه دستگاههایی که تاسیساتی در زیر زمین دارند موظف می شوند به استعلام‌ها پاسخ واضح و صریح بدهند و مسیرهای تاسیساتی را به دستگاه های مربوطه اعلام کنند.