دکتر مهرداد پاینده گفت: ارتقاء روحیه را در درمان بیماران مبتلابه سرطان بسیار مؤثر است زیرا سیستم ایمنی باروحیه ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، یک فوق تخصص سرطان بزرگ‌سالان، ارتقاء روحیه را در درمان بیماران مبتلابه سرطان مؤثر دانست و گفت: روحیه در درمان این بیماران بسیار اهمیت دارد زیرا سیستم ایمنی باروحیه ارتباط دارد و یکی از مدافعان انسان در مقابله با سرطان است و هر چه شخص انرژی بیشتری داشته باشد سیستم دفاعی بالاتر می‌رود و به درمان کمک می‌کند.

کرمانشاه دکتر مهرداد پاینده با اشاره به اینکه اولین نکته مهم در بیماران سرطانی حفظ اعتمادبه‌نفس و مراقبت‌های روحی و روانی است گفت: مراقبت‌های فامیلی نیز اهمیت دارد و بیماری در شیمی‌درمانی موفق است که از رفتارهای استرس‌زا دوری کند.

وی بیان کرد: محیط را نیز باید طوری مهیا کنیم که بیمار آرامش، امنیت اجتماعی و اقتصادی داشته باشد و طول درمان باید از 6 تا 8 ماه انجام شود و برنامه‌ریزی کند که مسیر معمول زندگی را طی کند.

 دکتر پاینده توصیه کرد: بیماری که باید شیمی‌درمانی شود ابتدا واکسیناسیون انجام دهد که ایمنی بدن شخص بالا رود و حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند و در محیط‌های شلوغ قرار نگیرند و سفرهای طولانی و رفتن به ارتفاعات پرهیز کنند.

 وی با اشاره به اینکه در انهدام بیماری خود بیمار به‌عنوان فرد فعال و آماده و پیگیر باید نقش داشته باشد افزود: شیمی‌درمانی در عین فواید عوارضی هم دارد و مهم‌ترین عوارض آن افت سلول‌های دفاعی بدن یعنی همان گلبول سفید است که بیمار و اطرافیان باید موارد بهداشتی را رعایت کنند چون فرد بیمار توان دفاعی کمتری دارد.

دکتر پاینده بیان کرد: کاهش اشتها یکی دیگر از عوارض شیمی‌درمانی است و نیاز به استفاده از داروهای تقویت اشتها دارد.

وی پرانرژی بودن بیمار را از اصول درمانی دانست و گفت: بیمار باید ضمن استفاده از مواد غذایی سرشار از پروتئین که مقاومت بالایی دارد، غذای کم‌حجم و دفعات بیشتر و میوه‌های تازه مصرف کند چراکه ارتباط تغذیه با درمان ثابت‌شده است.

این فوق تخصص سرطان بزرگ‌سالان با اشاره به اینکه امروزه گستره درمان‌های سرطان افزایش‌یافته است و رادیوتراپی، نارگت تراپی به‌عنوان کمک دهنده به روند شیمی‌درمانی هستند گفت: شیمی‌درمانی داروهایی هستند که در انهدام سلول‌های غیرطبیعی از آن‌ها استفاده می‌شود و درنهایت روی سلول‌های بدخیم تأثیر می‌گذارند و سلول‌های بدخیم سلول‌های هستند که با تکثیر بالا و در کوتاه‌ترین زمان خیلی رشد می‌کنند نسبت به سلول‌های طبیعی از کنترل بدن خارج می‌شود.

پاینده بیان کرد: در حال حاضر بیمارستان مخصوص بیماران سرطانی در حال تکمیل است که بخش‌های ویژه‌ای دارد که به استان‌های دیگر هم خدمات ارائه می‌دهد و ازلحاظ دارویی که پایه اصلی درمان است مشکلی نداریم و سعی شده که این مسئله به‌خوبی پوشش داده شود.