سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان لنجان گفت:طرح پایش و مراقبت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اکو سیستم رودخانه زاینده رود اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حمید سبکتکین بیان داشت: با توجه به احتمال بروز و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در فصل های سرد سال، طرح پایش، مراقبت و نمونه برداری از پرندگان آزاد پرواز در دریاچه قایقرانی و آبگیر سد چم آسمان شهرستان لنجان اجرا شد.

وی با بیان اینکه طرح پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌های صنعتی و طیور بومی این شهرستان نیز در حال اجرا است، افزود: وجود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورهای جهان و آلودگی طیور بومی و وحشی و مهاجرت پرندگان آزاد در فصول سرد و گرم به کشور، خطر شیوع این بیماری را در بین طیور بومی و صنعتی افزایش می دهد.

سبکتکین گفت: ممکن است پرندگان آبزی بومی در مجاورت با پرندگان مهاجر آلوده شده و ویروس را تکثیر و دفع کنند که در این صورت باعث انتشار فعال عامل این بیماری خواهند شد.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان لنجان از مرغداران درخواست کرد: برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای تولیدی خود، با رعایت حداکثری ضوابط امنیت زیستی و قرنطینه ای، از هرگونه مبادله و ورود نهاده‌ها و خوراک طیور از دیگر مرغداری ها جداً خودداری کنند.