مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: ما نمی‌خواهیم که کتابخانه شهدا پاره‌پاره شود پس مساعدت کنید که این کتابخانه احیا شود؛ اگر این جلسه در خصوص کتابخانه‌ی شهدا خروجی نداشته باشد من از این شورا خارج نمی‌شوم و همین‌جا تحصن می‌کنم.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، پیش از ظهر امروز هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس  با دستور کار تعامل و هم‌اندیشی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

«عباس امینی‌زاده» شهردار بندرعباس و حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد ذاکری» مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان به‌عنوان مهمان‌های این جلسه اعلام‌شده بودند که مطابق معمول جلسات اخیر شورا شهردار بندرعباس غایب بزرگ جلسه بود.

سرانه‌ی مطالعه در هرمزگان زیر یک درصد است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد ذاکری» با اشاره به سرانه‌ی پایین مطالعه در کشور گفت: متأسفانه این سرانه در هرمزگان زیر یک درصد است.

وی با اشاره به رتبه‌بندی استان‌ها ازنظر تعداد کتابخانه گفت: استان هرمزگان با داشتن 23 کتابخانه در رده‌ی «ج» یعنی آخرین طبقه‌بندی قرار دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در ادامه با اشاره به موقعیت کتابخانه‌ی شهدا در حریم 60 متری دریا گفت:  این کتابخانه پیش از انقلاب ساخته‌شده چطور آن موقع در حریم دریا نبوده؛ اما در نظام جمهوری اسلامی در حریم دریا است و می‌گویند باید خراب شود.

ذاکری گفت: ماده 100 مشمول زمان نمی‌شود و این کتابخانه پیش از تصویب این ماده ساخته‌شده و نباید مشمول این ماده شود.

باگذشت 5 سال شهرداری به هیچ‌یک از تعهداتش عمل نکرده

وی با قرائت تفاهم‌نامه‌ای چند بندی بین اداره کل کتابخانه‌ها و شهرداری بندرعباس عنوان ساخت: در ازای اینکه ساختمان کتابخانه‌ی شهدا در اختیار شهرداری قرار گرید شهرداری تعهداتی را به اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان داشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ادامه داد: یکی از این تعهدات ساخت کتابخانه‌ای ظرف یک سال و با متراژ 800 متر در ضلع شمالی پارک دباغیان بود که باگذشت 5 سال نه‌تنها این ساختمان ساخته نشده بلکه حدود 4 سال است که این پروژه تعطیل است.

ذاکری خاطرنشان ساخت: شهرداری بندرعباس متعهد شده که تا آماده شدن ساختمان کتابخانه، مکانی را به وسعت 800 متر جهت استقرار کتابخانه‌ی شهدا اجاره کند که این موضوع نیز محقق نشده است.

وی با اشاره به دیگر تعهد شهرداری، عنوان ساخت: به ازای مطالباتی که اداره‌ی کل کتابخانه‌ها از محل سهم نیم درصدی از شهرداری دارد مقرر شد ظرف یک سال کتابخانه‌ی دیگری نیز دریکی از بوستان‌های بندرعباس احداث شود که باگذشت 5 سال این امر محقق نشده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان تأکید کرد: درحالی‌که 5 سال از انعقاد این تفاهم‌نامه گذشته است هیچ‌کدام از بندهای آن اجرایی نشده و به همین دلیل ازنظر ما این موضوع منتفی است.

بدهی میلیاردی شهرداری به اداره کتابخانه ها

ذاکری  با اشاره به بدهی شهرداری از محل نیم درصد به این اداره کل گفت: شهرداری بندرعباس بابت نیم درصد چندین میلیارد به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها بدهکار است و فقط بدهی سال 96 شهرداری به ما در حدود 2 میلیارد و 300 میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: شهرداری به کار خودش برسد این ارگان در مسائلی ورود کرده است که در حیطه‌ی اختیاراتش نیست .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان این تفاهم‌نامه را به‌مثابه‌ی خشتی کج تلقی کرد و گفت: با توجه به بدهی‌های زیاد شهرداری و ناتوانی در تحقق تعهداتش منطقی‌تر است که مدیریت و مالکیت کتابخانه‌ی شهدا به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها بازگردد.

ذاکری افزود: من حاضرم دست شهردار بندرعباس را ببوسم ما دعوای شخصی نداریم و حاضر به تعامل هستیم؛ اما شهرداری بداند که راه‌های قانونی بسیاری وجود دارد و در صورت اینکه ساختمان کتابخانه شهدا به ما برگشت داده نشود تمام مطالباتمان را از شهرداری به شکل حقوقی پیگیری خواهیم کرد.

وی با خطاب قرار دادن «عبدالرضا بهادر» معاونت فنی و عمرانی شهرداری بندرعباس، گفت: شما فرهنگ‌سرایی را در محله‌ی22 بهمن ساخته‌اید که در حال حاضر بلااستفاده است و ما همین‌جا آمادگی خود را اعلام می‌کنیم که کتابخانه‌ی آنجا را تجهیز و راه‌اندازی کنیم.

ما وارثان دوران سلطان زاده هستیم

در ادامه «عبدالرضا بهادر» معاونت فنی و عمرانی شهرداری بندرعباس در خصوص اظهارات ذاکری گفت: ما درد دل‌ها را شنیدیم اما واقعیت به شکل دیگری است.

وی با اشاره به دوران شهرداری «سلطان‌زاده» گفت: مسائل کتابخانه شهدا به زمان شهرداری سلطان‌زاده بازمی‌گردد و ما به‌نوعی وارثان آن دوران هستیم.

معاونت فنی و عمرانی شهرداری بندرعباس ادامه داد: مجری طرح بلوار ساحلی بندرعباس استانداری بود و در زمان اجرای آن از تعطیلی کتابخانه شهدا مدتی می‌گذشت.

بهادر با اشاره به اینکه در آن زمان به‌غلط شایع شده بود که می‌خواهند کتابخانه شهدا را تخریب کنند، گفت : این موضوع هیچ‌گاه در دستور کار شهرداری نبود و ما با استفاده از معماران در کنار مشاوران بومی بازسازی آن مکان را در دست‌کار قراردادیم.

وی گفت: ما فضایی 800 متری را در مسجد علی ابن ابوطالب پیشنهاد دادیم که تا زمان آماده شدن ساختمان کتابخانه به شکل استیجاری در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان قرار گیرد اما این موضوع موردقبول دوستان قرار نگرفت.

معاونت فنی و عمرانی شهرداری بندرعباس تصریح کرد: شهرداری ساخت فرهنگسراهایی را در مناطق کم‌تر برخوردار را در دستور کار قرارداد که دارای کتابخانه است و این مکان‌ها می‌تواند در اختیار اداره کل کتابخانه‌ها قرار گیرد.

بهادر در ارتباط با ساختمان کتابخانه در ضلع شمالی پارک دباغیان، عنوان داشت: برای انتخاب پیمانکار چندین بار مزایده برگزارشده اما به دلیل نوسانات قیمت‌ها پیمانکار پروژه را رها کرده است.

وی خاطرنشان کرد:  دو فرهنگ‌سرا هرکدام به  متراژ 400 متر (درمجموع 800 متر) در محله‌های چاهستانی‌ها و 22 بهمن آماده است و تا هفته‌های آتی می‌تواند در اختیار اداره‌ی کل کتابخانه‌ها قرار گیرد.

در ادامه «محمد رستمی» معاون مالی و اقتصادی شهرداری بندرعباس با اشاره به بدهی شهرداری از محل نیم درصد به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها گفت: در این سال‌ها مکانیسم به این صورت بوده که درخواستی مبنی بر پرداخت این بدهی از سوی اداره‌ی کتابخانه‌ها می‌آمده و  شهرداری نیز بر اساس وضعیت مالی خود مقداری این پول پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به‌تازگی50 میلیون تومان بابت این بدهی به اداره‌ی کتابخانه‌ها پرداخت‌شده است، گفت: در جلساتی که با شهردار بندرعباس داشته‌ایم مقررشده است که از پس ماهیانه مبلغی را به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها بابت این بدهی پرداخت کنیم.

نمایندگان شهرداری معما طرح می‌کنند

در ادامه «فیصل دانش» رئیس شورای شهر بندرعباس گفت: ظاهراً در بحث توافق‌نامه‌ی اداره‌ی کل کتابخانه‌ها و شهرداری تنها یک‌بند آن (بند اول) اجرایی شده که موضوع تصاحب ساختمان کتابخانه شهدا توسط شهرداری بندرعباس بوده است.

وی ادامه داد: جواب نمایندگان شهرداری بسیار جالب است، درصورتی‌که این پاسخ‌ها باید شفاف‌سازی کند خود معمای دیگری به وجود می‌آورد.

رئیس شورای شهر بندرعباس گفت: من متوجه نشدم آیا شهرداری به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها بدهکار هستیم؟ اگر پاسخ مثبت است بدهی شهرداری به این ارگان چقدر است؟

دانش در ادامه تصریح کرد: این نیم درصد را طبق قانون شهرداری باید پرداخت کند حتی اگر شهری کتابخانه نداشته باشد این مبلغ باید پرداخت شود.

وی با اشاره ‌به وسعت بندرعباس و واقع‌شدن این شهر در نوار مرزی و بحث تهاجم فرهنگی گفت: متأسفانه در شهر بندرعباس تنها 5 کتابخانه وجود دارد گرچه قانون‌گذار به‌درستی این موضوع را پیش‌بینی کرده و این نیم درصدها می‌تواند در بهبود این شرایط بسیار تأثیرگذار باشد.

پرداخت 13 میلیارد ریال از بدهی‌های شهرداری

رستمی در پاسخ به سؤال دانش گفت: در این‌که شهرداری به اداره‌ی کتابخانه‌ها بدهکار است که شکی نیست اما مبلغ دقیق این بدهی هنوز محاسبه و احصا نشده است .

وی گفت: تاکنون 13 میلیارد ریال بابت این بدهی به اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان پرداخت‌شده است.

کتابخانه شهدا به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها واگذار شود

همچنین «احمد عامری» رئیس کمیسیون فرهنگی و امور اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: پایگاه علمی و فرهنگی ثابتی که باید جوابگوی نیازهای معنوی مردم باشد کتابخانه‌ها هستند.

وی با اشاره به بحث تهاجم فرهنگی گفت: وقتی کتابخانه‌ای وجود ندارد ما باید با چه ابزاری به جنگ تهاجم فرهنگی برویم؟ اگر دانشگاه‌های ما رشد نمی‌کند به دلیل عدم وجود کتابخانه‌های تخصصی است.

این عضو شورای شهر بندرعباس تصریح کرد: اگر مساجد جزء پایگاه‌های ضروری برای هر محله است، اهمیت وجود کتابخانه‌ها نیز کمتر از آن نیست چراکه اگر مسجد پایگاه اعتکاف است کتابخانه هم پایگاه اعتکاف و هم پایگاهی جهت پژوهش و مطالعه است.

وی در ادامه با تائید سخنان ذاکری گفت: بنده به‌عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نه‌تنها موافق هستم که کتابخانه‌ی شهدا به اداره‌ی کل کتابخانه‌ها واگذار شود بلکه کتابخانه‌های دیگری نیز احداث و در اختیار این اداره‌ی کل قرار گیرد.

غیبت شهردار بندرعباس توجیه‌پذیر نیست

«اسماعیل بواشه» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار داشت: سخنانم را با تذکری به شورا و شهرداری بندرعباس آغاز می‌کند.

وی در ادامه گفت: باوجوداینکه شهردار بندرعباس به بسیاری از جلسات شورا دعوت می‌شود اما در اکثر آن‌ها حضور پیدا نمی‌کند و این موضوع برای من قابل توجیه نیست.

این عضو شورای شهر بابیان اینکه گفته می‌شود شهردار بندرعباس در مأموریت است، گفت: مهم‌ترین کار شهرداری مردم است و شهردار بندرعباس باید در جلساتی که شورا تشخیص داد به حضور پیدا کند چراکه نیاز است بسیاری از موضوعات همین‌جا در جلسات تعیین تکلیف شود.

بواشه در ادامه با اشاره به اینکه شهردار بندرعباس می‌توانست بماند و پس از اتمام جلسه به مأموریت برود، گفت: با توجه بارش باران در شهر بندرعباس و امکان بروز حوادث غیرمترقبه مأموریت شهردار در این شرایط اصلاً توجیه‌پذیر نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بندرعباس در ادامه بابیان اینکه دستگاه‌های زیادی وجود دارند که متولی کار فرهنگی هستند، گفت: در همه‌ی زمینه‌ها این مشکل وجود دارد و تنها مختص فرهنگ نیست، دستگاه‌های متعددی وجود دارد اما  متأسفانه به شکل هماهنگ باهم کار نمی‌کنند؛ در بحث فرهنگ نیز با توجه به متولیان زیادی که وجود دارد هیچ  دیده نمی‌شود.

بواشه موضوع تورم را به‌عنوان‌مثال دیگری مطرح کرد .و گفت: در خصوص تورم هم گفته می‌شود که ما با تورم 30 یا 40 درصدی روبرو هستیم و من این موضوع را قبول ندارم چراکه در بعضی بخش‌ها تورم به بالای 80 درصد می‌رسد.

وی در ادامه گفت: دستگاه‌های فرهنگی می‌توانند باهم افزایی و هم‌گرایی اتفاق‌های خوبی رقم بزنند.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به ساخت مساجد و بیمارستان‌ها توسط خیرین گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت خیرین در مورد کمبود کتابخانه‌ها نیز بهره ببریم.

بواشه تصریح کرد: سمن‌ها باید در بحث کتابخانه‌ها نیز ورود کنند تا بتوانیم در بحث کتاب‌خوانی شاهد اتفاق‌های خوبی باشد هرچند من به کمیت اعتقادی ندارم و باید به کیفیت توجه داشت.

سهم نیم درصدی باید در بندرعباس هزینه شود

«پرویز سالاری» دیگر عضو شورا نیز در ادامه گفت: فرهنگ موضوعی است که می‌توان گفت هرکسی از ظن خود به آن می‌پردازد و به دلیل اهمیت آن است که شورای فرهنگی وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به تصویب یک قانون در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس این قانون وزارت کشور متولی مدیریت واحد شهری است اما متأسفانه این موضوع هنوز اجرایی نشده است درحالی‌که اگر عملی شود بسیاری از مشکلات خواهد شد..

عضو کمیسیون فرهنگی و امور اجتماعی شورای شهر بندرعباس با اشاره به سهم نیم درصدی آموزش‌وپرورش و اداره کل کتابخانه‌ها گفت: آموزش‌وپرورش و اداره‌ی کل کتابخانه‌ها باید گزارش بدهند که این پول در کجا و در چه محلی هزینه شده است چراکه این مبلغ مختص شهر بندرعباس است و باید در این شهر نه در کل استان هزینه شود.

وی بابیان اینکه ما با نظرات مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان موافقیم، گفت: در خصوص درخواست این اداره کل باید کمیسیون تلفیقی تشکیل شود که نمایندگانی از شهرداری، شورا و اداره‌ی کتابخانه‌ها در آن حضورداشته باشند تا این موضوع به شکل دقیق و کارشناسی بررسی شود.

اداره‌ی  کتابخانه‌ها  اگر لازم دانست علیه شهرداری اقدام حقوقی کند

«جواد بلارک» نائب رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز بابیان اینکه اداره‌ی کتابخانه‌ها چندین سال است که با این مشکلات مواجه است، گفت: تفاهم‌نامه‌ای صورت پذیرفته که اجرایی نشده ضمن اینکه در جلساتی پیش‌ازاین نیز صحبت‌هایی در این خصوص مطرح‌شده اما درنهایت هیچ حمایتی صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد: این موضوع باید تعین تکلیف شود تا اداره‌ی کل کتابخانه‌ها نیز اگر لازم دانست علیه شهرداری اقدام حقوقی کند نه اینکه سال آینده دوباره با همین مشکلات روبرو باشد.

این عضو شورای شهر گفت: موضوع باید سریع‌تر تعیین تکلیف شود و اگر نیاز است آن تفاهم‌نامه باطل شود و اگر قرار به انجام تعهدات است سریع‌تر انجام  شود.

من با شورای شهر اتمام حجت کردم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز در ادامه گفت: ما پیشنهاد می‌کنیم که شهرداری کتابخانه شهدا را به اداره‌ی کتابخانه‌ها واگذار کند حتی حاضریم که میزان خرج کرد شهرداری را نیز از محل مطالباتمان از این ارگان پرداخت کنیم در غیر این صورت ما پیگیر مطالبات خود خواهیم شد.

 ذاکری افزود: شهرداری ضمن اینکه ساختمان کتابخانه شهدا را بازگرداند کتابخانه‌های ساخته‌شده در فرهنگ‌سراها را نیز جهت تجهیز و راه‌اندازی در اختیار این اداره کل قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه من اتمام‌حجتم را با شورا کردم، تأکید کرد: ما بحث شخصی نداریم و من باید از مسئولیت خود دفاع کنم پس دست استمداد به‌سوی شما دراز کرده‌ام و صریحاً حرف خود را زدم؛ این روند از ابتدا اشتباه بوده پس دیگر نباید آن را ادامه دهیم.

مردم و مسئولین با احیای کتابخانه شهدا موافقند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: وقتی همه‌ی مردم و مسئولین با احیای کتابخانه‌ی شهدا در همان ساختمان قدیمی موافق هستند دیگر نباید در انجام آن تعلل شود.

ذاکری گفت: بر اساس قانون در پانزدهم هرماه و در آخر وقت اداری شهرداری‌ها باید حق نیم درصدی را به‌حساب ما واریز کنند. شهر رویدر باوجوداینکه کتابخانه ندارد اما در بحث واریز نیم درصد پیشرو است.  

وی در ادامه در پاسخ به بهادر گفت: اگر کتابخانه تعطیل بوده به دلیل تعمیر و بازسازی آن بوده است و بر اساس درخواست‌هایی که اینجا وجود دارد این شهرداری است که دردادن مجوز تعلل کرده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: ما نمی‌خواهیم که کتابخانه شهدا پاره‌پاره شود پس مساعدت کنید که این کتابخانه احیا شود.

ذاکری در پایان گفت: به قول معاون سیاسی و اجتماعی استانداری هرمزگان «جلسات باید خروجی داشته باشد» اگر این جلسه در خصوص کتابخانه‌ی شهدا خروجی نداشته باشد من از این شورا خارج نمی‌شوم و همین‌جا تحصن می‌کنم.

رئیس شورای شهر بندرعباس در ادامه گفت: درخواست اداره‌ی کل کتابخانه به شکل مکتوب به شورا داده‌شده و برای بررسی در کمیسیون تلفیقی حقوقی و فرهنگی که ظرف یک هفته تشکیل خواهد شد ارجاع داده‌شده است.

دانش در پایان گفت: پس از بررسی‌های لازم این موضوع برای رأی‌گیری به صحن شورا بازمی‌گردد.