معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان جایگاه و نقش انتقال خون را راهبردی دانست و اضافه کرد: انتقال خون کردستان عضوی از قرارگاه زیستی شفا و از مراکز ثقل استان در مباحث بیوتروریسم به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ هومن قصری گفت:انتقال خون کردستان ،عضوی از قرارگاه زیستی شفا است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان عصر شنبه در دومین اجلاس هم اندیشی مدیران کل منطقه غرب سازمان انتقال خون بر لزوم توجه مدیران عالی استان ها به سازمان انتقال خون تاکید کرد.

وی از تلاش برای جذب پزشکان متخصص و فوق تخصص خبر داد و اظهار داشت: اکنون سه پزشک فوق تخصص خون و سرطان شناس بزرگسالان و یک پزشک خون و سرطان شناس کودکان در مراکز درمانی استان در حال ارائه خدمت به بیماران هستند.

قصری با بیان اینکه در سال های اخیر تلاش شده تا تجهیزات بخش خون و سرطان شناسی به روز شود، افزود: بخش پلاکت فرزیس انتقال خون با تامین پلاکت آفرزیس بیماران و بخش پلاسما فرزیس درمانی مرکز خون و سرطان شناسی بیمارستان توحید در حال ارائه خدمت شبانه روزی به بیماران است. 

انتقال خون کردستان قوت قلب مراکز درمانی است

وی انتقال خون کردستان را قوت قلب مراکز درمانی، بانک های خون بیمارستانی و پزشکان تجویز کننده خون و فرآورده های خون دانست و تاکید کرد: نجات جان مادران باردار و حفظ حیات بیماران ترومایی تنها با وجود یک مجموعه انتقال خون پاسخگو میسر است.

قصری همچنین از استقرار نظام هموویژیلانس در تمام بیمارستان های استان خبر داد و یادآور شد: کوچکترین مراکز درمانی استان همچون بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان سروآباد نیز دارای بانک خون فعال است و نظام مراقبت از خون در آن سازماندهی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان جایگاه و نقش انتقال خون را راهبردی دانست و اضافه کرد: انتقال خون کردستان عضوی از قرارگاه زیستی شفا و از مراکز ثقل استان در مباحث بیوتروریسم به شمار می رود.

مدیرکل انتقال خون کردستان هم در آغاز این اجلاس ضمن تشریح فعالیت های انتقال خون استان با بیان اینکه از لحاظ تامین خون استانی خودکفا هستیم، گفت: انتقال خون کردستان نیاز روزانه 17 مرکز درمانی استان را تامین می کند و با ذخیره سازی مناسب در مقابل هرگونه سانحه و بحران آمادگی لازم را دارد.

محمد سعید کریمیان لازمه بهبود کیفیت در طب انتقال خون را همکاری دانشگاه های علوم پزشکی دانست و افزود: معاونت درمان علوم پزشکی کردستان فعالیت های چشمگیری را در حوزه اعتبار بخشی بانک های خون بیمارستانی و استقرار نظام هموویژیلانس انجام داده که موجب شده در سال های اخیر عوارض ناشی از تزریق خون در مراکز درمانی استان کاهش یابد.

پنج استان، کرمانشاه، همدان، ایلام، کردستان و لرستان در منطقه غرب سازمان انتقال خون ایران حضور دارند و با حضور در شبکه خون رسان به بیماران نیازمند به خون و فراورده های آن خدمت رسانی می کنند.