به همت مرکز تحقیقات تروما و با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، دومین همایش ملی سالمندی، درسالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان،  شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این که مقوله سالمندی برای کشور ما و علی الخصوص گیلان، حایز اهمیت است، گفت:  جمعیت بالای 60 سال ایران به  سرعت روبه رشد است و استان گیلان با متوسط ۱۳/۲ درصد جمعیت بالای 60 سال جزء سالمندترین استان  های کشور است و حتی بعضی از شهر های استان مانند رودسر و املش سالمند ترین شهر های کشور به شمار می روند.

سالمندی الویت جامعه پزشکی

وی افزود: با داشتن چنین جمعیت سالمندی، الویت جامعه پزشکی و دست اندر کاران حوزه سلامت باید به مسائل و مشکلات پیش رو سالمندان و مخصوصا تروما در سالمندان معطوف شود. در این زمینه،  آسیب های جزیی و کوچک در سالمندان می تواند حیات آنها را تهدید کند.

گیلان-همایش سالمندی

یوسف زاده تصریح کرد: یک زمین خوردن ساده و افتادن از صندلی در سالمندان می تواند باعث خونریزی مغزی، شکستگی مهره، شکستگی لگن، شکستگی استخوان شود. در این راستا، بازتوانی و مسایل مربوط به پوکی استخوان و ضعف عضلانی در سالمندان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با داشتن سبک زندگی مناسب در دوران جوانی و میانسالی می توان یک سالمندی بانشاط داشت

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: برای این که یک سالمندی با نشاط داشته باشیم، باید از ذخایر و منابع مالی خودمان در دوران جوانی و میانسالی به درستی استفاده کنیم و با بهره گیری از سبک زندگی مناسب که مرتبط با رژیم غذایی مناسب و فعالیت فبزیکی مناسب است یک سالمندی با نشاط داشته باشیم.

 یوسف زاده چابک، با توجه به اینکه دوره نوجوانی تاثیر بسزایی در دوران سالمندی دارد، تاکید کرد:  توجه به مقوله سالمندی بدون نگاه پیشگیرانه امکان پذیر نیست بنابراین بایستی به این مهم توجه شود.

راه اندازی و تاسیس دانشکده توانبخشی

 شادمان نعمتی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به سه واژه سالمندی، تروما و توانبخشی به عنوان مباحث قابل توجه در حوزه سلامت، گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مقوله سالمندی و توانبخشی یک نگاه خاص و استراتژیک دارد، از این رو راه اندازی و تاسیس دانشکده توانبخشی از جمله برنامه های در دست اقدام دانشگاه است. همچنین، در بخش توانبخشی (کاشت حلزون گوش) به زودی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، راه اندازی می شود.

گیلان-همایش +سالمندی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با اشاره به تدوین نقشه جامع علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان  تصریح کرد: راه اندازی کوهورت سالمندی نیز از جمله اقدامات دانشگاه برای بهبود زیرساخت های سلامت سالمندان در استان است.

اسماعیل ابراهیمی رییس هیات ممتحنه بورد فیزیوتراپی ایران نیز ضمن حضور در این همایش، با اشاره به فرایند سالمندی و تاثیرات آن بر ستون فقرات به تشریح چگونگی ایجاد این تغییرات و راه های پیشگیری ازآن پرداخت.

به گزارش موج، همایش ملی سالمندی دکتر حکیم زاده با محوریت بازتوانی و تروما، طی دو روز در 6 پنل تخصصی و با حضور 31 سخنران و برگزاری 5 کارگاه در سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار می شود. این همایش امروز، با حضور محمد تقی جغتائی مشاور وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی و دکتر مهین السادات عظیمی ریاست اداره سلامت سالمندی وزارت بهداشت و دکتر امیر مسعود عرب رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران به کار خود پایان  خواهد داد.