همزمان با سراسر کشور زنگ سنجش بینایی و پیشگیری از تنبلی چشم در اصفهان نواخته شد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان در حاشیه مراسم نواخته شدن زنگ سنجش بینایی در مهدکودک نگین شهر اصفهان گفت: تنبلی چشم یکی از دلایل نابینایی است که با تشخیص به موقع آن می‌توان از نابینایی جلوگیری کرد.

محمدسعید محمدی افزود: طرح غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال از سال 1375 در ایران آغاز شد و هر ساله از ورود تعداد زیادی کودک مبتلا به اختلالات بینایی به جامعه نابینایان جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه طرح غربالگری بینایی در سه مرحله انجام می‌شود، گفت: مرحله اول معاینه چشم کودک با "ایی چارت" یا "دستگاه" است که در صورت مشکوک بودن به مرحله دوم، ارجاع به بینایی‌سنج و در مرحله آخر، اگر اختلالی وجود داشته باشد به متخصص چشم ارجاع داده می‌شوند.

محمدی بیان کرد: در سال گذشته بالغ بر 180 هزار کودک در سطح استان اصفهان، در این طرح مورد معاینه قرار گرفتند که 7500 کودک مشکوک تشخیص داده و به بینایی‌سنج و متخصص چشم ارجاع داده شدند.

وی ادامه داد: از بین 7500 کودک مشکوک، 3500 کودک وجود داشتند که در صورت عدم مراجعه به هنگام، قطعا دچار اختلالات بینایی جدی می‌شدند و دیگر کاری از دست کسی بر نمی‌آمد.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: اگر تنبلی چشم دیر تشخیص داده شود، اقدامات درمانی اثر گذار نیست و برای پیشگیری از نابینایی و اختلالات بینایی کودکان زیر 6 سال، سالی یکبار مورد معاینه قرار بگیرند.