رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان از ثبت جهانی مروارید خلیج فارس خبر داد.

به گزارش هبرگزاری موج هرمزگان، «خلیل قاسمی» با اعلام این خبرافزود: برای افزایش و انحصاری کردن صادرات برخی محصولات استان هرمزگان همچون مروارید خلیج فارس، خرمای پیارم حاجی آباد، نارنگی سیاهو، گچ خمیر، انبه میناب ، لیمو رودان و خاک سرخ هرمز  به ثبت ملی و بین المللی می رسند.

وی اظهار داشت: در دو سال اخیر برای ثبت این محصولات اقداماتی انجام شد و خوشبختانه سه محصول مروارید خلیج فارس، خرمای پیارم حاجی آباد و نارنگی سیاهو به ثبت جهانی مالکیت فکری (wipo) رسیدند.

قاسمی در ادامه به فرآیند ثبت ملی و بین المللی این محصولات اشاره نمود و بیان داشت: اظهارنامه ثبتی نشان جغرافیایی که از لحاظ مرغوبیت، قابلیت تولید و صادرات تنها در مناطق خاص دارند توسط متقاضی و کارشناسان حوزه آموزش و پژوهش سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان به انضمام خلاصه ای از معرفی محصول و ویژگیهای آن به دفتر مالکیت فکری و معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می گردد.

وی افزود: پس از بررسی و ارزیابی دفتر مالکیت معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهارنامه ثبت نشان جغرافیایی محصول، در قوه قضائیه ثبت می گردد.

قاسمی تصریح کرد: پرونده این ثبت در نهایت براساس موافقت نامه لیسبون توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری ارسال و با پرداخت هزینه توسط دولت ، ثبت جهانی می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در پایان اظهار داشت: انحصار در صادرات این محصولات و کالای ثبت شده، افزایش ارزش افزوده محصول و حفظ حریم کالا به نام منطقه ثبت شده، از مهمترین مزایای ثبت بین المللی محصول است.