با انعقاد توافق نامه همکاری بین شرکت شهرک های صنعتی فارس و دانشگاه فنی و حرفه ای استان، زمینه افزایش همکاری های بین بخش صنعت و دانشگاه در راستای ارتقا و توسعه بخش تولید و صنعت استان فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، در مراسم انعقاد این توافق نامه که با حضور احد فتوحی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس، رضا زنگنه مطلق معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و محمد مهدی علویان مهر رییس دانشگاه فنی و حرفه ای فارس برگزارشد،بر گسترش همکاری ها و نیز استفاده از ظرفیت های طرفین به منظور تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه و نیز ارتقای آموزش های فنی و مهارتی به فعالان صنعتی تاکیدشد.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس در این جلسه با اشاره به انعقاد تفاهم نامه در سطح ملی بین دانشگاه فنی و حرفه‌ای و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: انعقاد این توافق نامه با هدف اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه ملی انجام می شود.

فتوحی با اشاره به  اهمیت آموزش های عملی و مهارتی شاغلین واحدهای صنعتی و تامین نیروی انسانی متخصص و کاربردی برای واحدهای صنعتی بر استفاده از ظرفیتهای دانشگاه فنی و حرفه ای برای توانمندسازی شاغلین صنایع تاکید کرد و گفت:درحال حاضر بیش از 4هزارنفر در افزون بر2800واحد صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی استان مشغول به فعالیت هستند که باید بسترهای لازم برای ارائه آموزش های مهارتی و تخصصی به فعالان صنعتی فراهم شود.

وی  در ادامه با تشریح ماموریت های این شرکت در دوحوزه تامین زیرساخت ها برای استقرارواحد های صنعتی و نیز ارائه خدمات حمایتی به واحد های صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی گفت:یکی از اولویت های مهم این مجموعه ارائه آموزش های فنی ،حرفه ای ،مهارتی و مدیریتی  به فعالان صنعتی باهدف توانمندسازی آنها در حوزه های فناوری ،بازار ،صادرات و منابع انسانی است.

فتوحی گفت:باتوجه به نقش برجسته دانشگاه فنی و حرفه ای در ارائه آموزش های علمی ،فنی وکاربردی به دانشجویان ،افزایش تعامل و همکاری با این مجموعه دانشگاهی می تواند اثرات موثری در بخش صنعت به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در زمینه ارتباط بین ظرفیت های علمی کشور با نیازهای بخش صنعت حلقه های مفقوده  وجود دارد گفت: باید شکاف موجود با تعامل بیشتر صنایع و مراکز علمی و دانشگاهی پر شود  که این توافق نامه نیز در همین راستا منعقد شده است.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی برای بیش از12هزارنفر در شهرک های صنعتی استان در سال گذشته گفت:امسال نیز همین میزان هدفگذاری برای صنایع انجام شده که امیدواریم در این زمینه در قالب این توافق نامه  از ظرفیت های دانشگاه فنی و حرفه ای نیز استفاده کنیم .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای کشور نیز در این مراسم با اشاره به تعامل و همکاری این دانشگاه با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، گفت: یکی از ماموریت ها و اهداف دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت نسل سوم یا همان نسل کارآفرین است و بر این اساس نیز دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت تکنسین  مورد نیاز بخش های صنعت و تولید را بر عهده دارد.

رضا زنگنه مطلق با بیان اینکه ما می خواهیم به آنچه ماموریت دانشگاه فنی و حرفه ای است برگردیم، افزود: طی مطالعاتی که صورت گرفته است باید ارتباطی بین دانشگاه و دانش آموختگان دانشگاهی و بخش خصوصی شکل گیرد.

وی  گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای با 173 دانشکده در سطح کشور به عنوان بزرگترین دانشگاه مهارتی و کارآفرینی در سطح کشور به دنبال راه اندازی رشته های تقاضا محور است و در این زمینه از پیشنهادهای بخش صنعت نیز استقبال می کنیم .

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای کشوربا تاکید بر اینکه آمادگی راه اندازی رشته های تحصیلی متناسب با نیاز صنعت و نیز دوره های آموزشی کوتاه مدت در این دانشگاه وجود دارد گفت:با توجه به ظرفیت های موجود در این دانشگاه ووجود بخش های آزمایشگاهی ،می توانیم مراکز تحقیق و توسعه در اکثر رشته های صنعتی را متناسب با نیاز واحد های صنعتی در این دانشگاه ایجادکنیم.

زنگنه همچنین از آمادگی این دانشگاه برای رفع مشکلات و نیز نیازهای واحد های صنعتی در قالب اجرای طرح های تحقیقاتی و حمایت ازپایان نامه ها ی تحصیلی خبردادوگفت:متناسب با درخواست واحد های صنعتی می توانیم موضوع پایان نامه ها را به این سمت سوق دهیم

رییس دانشکده فنی و حرفه ای شهید باهنر شیرازنیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت های این دانشگاه گفت:دانشگاه فنی و حرفه ای در استان فارس با دارابودن بیش از 13هزاردانشجودر قالب 14مرکز بستر مناسبی را برای ارائه آموزش های دانشگاهی کاربردی فراهم کرده است.

محمد مهدی علویان مهر اشاره به  به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای حرکت این دانشگاه در مسیر کارآفرینی، به عنوان یک اولویت اساسی دراین دانشگاه گفت: هدف این دانشگاه تربیت تکنسین‌های مهارت‌ محور است و تلاش می‌شود تا آنچه که امروز صنعت ما به آن نیاز دارد در رشته‌های این دانشگاه لحاظ شود .

وی با بیان اینکه جهت گیری این دانشگاه به سمت ارتباط بین دانشگاه و صنعت است گفت:در این زمینه  تلاش کرده ایم رشته های تحصیلی این دانشگاه مرتبط با نیازبخش صنعت باشد.

وی تربیت نیروی غیرمتخصص در دانشگاه ها و نیز مکتناسب نبودن رشته های تحصیلی در دانشگاهها با نیاز جامعه  را از عوامل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی اعلام کرو گفت:باید در ایجاد و فعالیت برخی رشته های دانشگاهی بازنگری شود.

رییس دانشکده فنی و حرفه ای شهید باهنر شیرازاز آمادگی این دانشگاه برای تعریف و ایجاد رشته های تحصیلی متناسب با نیاز بخش صنعت خبردادو گفتکحتی در تعریف برخی سرفصل های آموزشی که برای برخی رشته ها کاربردی تر باشد نیز آمادگی داریم.