ریاست اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: مطالعات مختلف نشان میدهد نرخ ارز یک متغیر کلیدی است که عدم توجه به مدیریت شایسته آن میتواند مسایل و مشکالتی را برای اقتصاد هر کشوری در ابعاد گوناگون ایجاد نماید که اقتصاد ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «محمدامین صباغی زاده» در بیست و دومین نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز در مقایسه با سایر ارزهای خارجی در یک کشور می‌تواند تاثیر گسترده‌ای بر اقتصاد داشته باشد.

وی تاکید کرد: این نوسانات برای  فعالین بخش خصوصی مطلوب نیست و تولیدکنندگان را بسیار آزار می دهد.

صباغی زاده بیان داشت: تصمیمات عجولانه و یک شبه و غیر کارشناسانه صادرکنندگان را با مشکلات متعددی روبرو ساخته است.

رییس اتاق بازرگانی بندرعباس ادامه داد: بازار با ثبات امکان تصمیم گیری و برنامه ریزی را فراهم می کند، ممکن است عامه مردم فکر کنند که افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی به نفع تولیدکنندگان و تجاراست  اما واقعیت این است که از این نوسانات تنها دلالان بازار بهره می برند و عمده بازرگانان حرفه ای و تولید کنندگان بنا بر دلایل مختلفی زیان می بینند.

وی تصریح کرد: بعد از راه‌اندازی سامانه نیما برای فعالان اقتصادی، فرآیند صادرات با تغییراتی همراه شده است و به گفته برخی دست‌اندرکاران، هنوز این سامانه به طور کامل قابل استفاده نیست و مشکلاتی دارد و فرآیند صادرات برای صادرکنندگان با مشکلاتی همراه شده است؛ به‌گونه‌ای که سرعت حرکت صادرات در کوتاه مدت با مشکلاتی روبه‌رو شده اند.