رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تهدیدات علیه ایران در دانشگاه‌ها نظریه‌پردازی شده و توسط سیاسیون اجرایی می‌شود، تصریح کرد: امروزه دفاع سنتی پاسخگوی این حجم از تهدیدهای مدرن نیست

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، سردار غلامرضا جلالی جلسه رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در شورای پدافند غیرعامل و جلسه قرارگاه زیستی استان اظهار کرد: امروز ایران اسلامی تحت معرض نوعی تهدید مدرن متکی بر رویکرد علمی، تکنولوژی و دانش روز است که در مراکز علمی و دانشگاهی دشمن شکل می‌گیرد.

تهدیدات علیه ایران در دانشگاه‌ها نظریه‌پردازی مسی شود

وی با بیان اینکه تهدیدات علیه ایران در دانشگاه‌ها نظریه‌پردازی شده و توسط سیاسیون اجرایی می‌شود، تصریح کرد: امروزه دفاع سنتی پاسخگوی این حجم از تهدیدهای مدرن نیست و باید مقاومت در برابر این تحریم‌ها مبتنی بر رویکرد علمی و شناخت فناوری‌ها باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به کارایی فناوری‌ها در دو بخش خدمات و کنترل خاطرنشان کرد: فناوری ترکیبی از تهدید و فرصت بوده و باید پدیده‌های حاصل از آن مورد شناخت کامل مسئولان باشد زیرا صرف نگاه ساده بدان معضلاتی را ایجاد می‌کند.

امروز با پدیده تلفیق دارایی‌ها و سرمایه‌های فیزیکی مواجه هستیم

جلالی با بیان اینکه امروز با پدیده تلفیق دارایی‌ها و سرمایه‌های فیزیکی مواجه هستیم افزود: فناوری هوشمندسازی و مدیریت بر اشیاء با استفاده از فضای سایبری از قابلیت‌های امروز است که باید فرصت‌ها و ظرفیت‌های آن را شناخت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به فرصت‌های گسترده شبکه‌های اجتماعی گفت: شبکه اجتماعی و رسانه هم فرصت و هم تهدید سیاسی، امنیتی و سایبری است.

جلالی در ادامه به فشارهای آمریکا جهت اجبار ایران به مذاکره اشاره و بیان کرد: توطئه دوقطبی اقتصادی- امنیتی که از سوی دشمن مطرح شد در همین راستا بود تا میان مردم و دولت شکاف ایجاد کند اما رهبر معظم انقلاب حمایت قاطع از دولت را ترسیم کردند.

وی با اشاره به طرح دشمن با عنوان تابستان داغ که با شکست همراه بود تصریح کرد: توانستیم با همیاری و پیروی از ولایت فقیه تمام تهدیدات دشمن در ناموفق نشان دادن دولت را پشت سرگذاریم.

جنگ اقتصادی علیه ایران اسلامی مدرن‌ترین جنگ اقتصادی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور جنگ اقتصادی علیه ایران اسلامی را مدرن‌ترین جنگ اقتصادی دانست و گفت: هیچ کشوری توان مقابله با این جنگ با حداقل‌ترین تهدیدها و تحریم‌ها را نداشته و سقوط خواهد کرد اما ایران اسلامی محکم در برابر آن می‌ایستد که نشان از مقاومت و عمق دفاعی کشور است.

وی با بیان اینکه آمریکا توان اعمال فشار اقتصادی مستمر علیه ایران را ندارد اظهار کرد: فشار اقتصادی مستمر از سوی دشمن قابلیت‌های اقتصادی آنها را به خطر انداخته و اقتصاد آمریکا تحمل فشار بلندمدت در این حوزه را ندارد.

شورای پدافند غیر عامل گیلان

جلالی تاکید کرد: اشتباهات ترامپ در توسعه جنگ با ایران و سایر کشورها فرصت‌های بسیاری برای ما ایجاد تا توان دفاعی خود را افزایش دهیم.

حمایت و پشتیبانی از دولت در شرایط کنونی

وی با تاکید برحمایت و پشتیبانی از دولت در شرایط کنونی بیان کرد: هجمه علیه کشور بسیار بوده و باید در این شرایط از دولت پشتیبانی کرده و انتقادات داخلی را به زمانی بعد موکول کنیم تا بتوانیم پاسخگوی تهدیدات وارده باشیم.

جلالی در ادامه به ظرفیت‌های زیست محیطی استان اشاره و افزود: بیشتر تهدیدها علیه کشور زیستی است و باید راهکاری علمی ارایه شود و دانشگاه‌ها باید در این عرصه ورود جدی داشته باشند.

وی تلاش‌های کورکورانه بدون رویکرد علمی را موجب هدر رفت منابع دانست و گفت: مسائل زیست محیطی استان باید اولویت پژوهش‌های مراکز علمی و دانشگاهی استان باشد.

حمایت از راه‌اندازی و تقویت آزمایشگاه‌های زیستی استان

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر حمایت از راه‌اندازی و تقویت آزمایشگاه‌های زیستی استان افزود: گیلان مبدا اقدامات زیست محیطی کشور شده و مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی در ادامه بر شناسایی تهدیدهای غالب هر شهر تاکید کرد و گفت: باید طرح پاسخ اضطراری به حوادث اضطراری هر شهر تدوین شود که نیازی جدی و از وظایف شهردار و فرماندار است.

جلالی ادامه داد: طرح تداوم کارکردهای ضروری و اساسی شهر یک ضرورت است و باید نیازهای اصلی شهر شناسایی و و کنترل شود چراکه عدم رسیدگی به مسئله‌ایی کوچک معضلی جدی برای شهر ایجاد می‌کند.

وی بر کنترل وابستگی متقابل زیرساخت ها تاکید کرد و گفت: با این اقدام می‌توان حوادث را پیشگیری و کنترل کرد.

جلالی با اشاره به استقرار تاسیسات پرخطر داخل برخی شهرها یادآور شد: در همه شهرها مراکز پرخطر وجود دارد که باید از شهر خارج یا دارای حریم مشخص باشد.

تدوین طرح پدافند زیستی استان

وی در پایان خواستار تدوین طرح پدافند زیستی استان و تعیین وظایف دستگاه‌ها در حوادث مختلف شد و خاطرنشان کرد: مخاطرات شهرستان تعیین و نحوه برخورد و پاسخگویی به آن مشخص شود.