مدیر کل هواشناسی استان اصفهان گفت: 'بلاکینگ' عامل اصلی بارش‌های در اصفهان بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، حمیدرضا خورشیدی در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان داشت: وجود پدیده 'بلاکینگ' در فصل پاییز روی اروپا موجب شکسته شدن جریان‌های غربی و تغییر مسیر آنها به سوی جنوب اروپا شده و با عبور از روی ایران و خاورمیانه، بارش های ماه های اخیر را در اصفهان در پی داشته است.

وی افزود: بامسال بارش های در حد نرمالی در 2 ماه آینده در استان اصفهان پیش بینی می شود.

خورشیدی گفت: استان اصفهان از ابتدای مهر امسال تاکنون از نظر دریافت بارش در سال زراعی جاری نسبت به بلند مدت فراتر از حد نرمال و از نظر پربارشی در این بازه زمانی در جایگاه چهارم کشور و پس از استان های قم، خراسان رضوی و تهران قرارگرفت.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان اصفهان تصریح کرد: میانگین ارتفاع بارش تا 22 مهر امسال در استان اصفهان برابر2.7 میلی‌متر است که نسبت به بلندمدت مشابه سال قبل 133 درصد افزایش داشته است.

اصفهان- سرپرست هواشناسی

وی افزود: با گذر امواج سرد در پاییز 97 میانگین دما در حد نرمال تا یک درجه سانتی گراد سردتر از نرمال خواهد شد.

خورشیدی بیان داشت: در سال زراعی جاری همه شهرستان های استان اصفهان به  جز خور و بیابانک تا 22 مهرماه بارش دریافت کرده اند.

 وی ادامه داد:بارش ها در سال زراعی گذشته در بازه زمانی مشابه در کل استان اصفهان  صفر بوده است.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان اصفهانگفت: با توجه به عبور امواج ناپایدار و ایجاد ناپایداری در نیمه اول پاییز امسال بر خلاف سال گذشته شرایط انباشت آلاینده های جوی بطور مستمر در اصفهان  وجود ندارد.