مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 93 نفر در استان اصفهان بر اثر استنشاق گاز سمی منوکسیدکربن دچار مسمومیت شدند.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، غفور راستین بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 93 نفر بر اثر مسمومیت با CO راهی بیمارستان شدند و 3 نفر جان خود را از دست دادند.

وی افزود: در سال 96 نیز تعداد مسمومیت با گاز منوکسیدکربن 242 مورد بود که 46 درصد از این موارد زنان و 44 درصد مردان بودند؛ از مجموع این مسمومیت‌ها 10 درصد مربوط به کودکان بوده است.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در سال گذشته 23 نفر بر اثر CO جان خود را از دست دادند، تصریح کرد: از مجموع مسموم‌شدگان با گاز منوکسیدکربن 208 نفر پس از دریافت خدمات درمانی فوریت‌های پزشکی به بیمارستان منتقل و 11 نفر به صورت سرپایی در محل حادثه درمان شدند.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی

راستین خاطرنشان کرد: بیشترین موارد مسمومیت با منوکسیدکربن به علت نقص در لوله بخاری، نصب آبگرمکن در حمام، استفاده از ذغال برای گرم کردن محیط و استفاده از گاز پیک‌نیک در خودرو و چادر مسافرتی گزارش شده است.

وی با بیان اینکه حتما قبل از نصب بخاری و وسایل گرمایشی از باز بودن مسیر دودکش و لوله‌های بخاری مطمئن شوید، تاکید کرد: در صورتی‌که در فضای بسته دچار علایم سردرد، سرگیجه و تهوع شُدید به سرعت از محل خارج شده و در هوای آزاد تنفس کنید؛ چنانچه علائم شما بهبود یافت، بی‌شک در معرض مسمومیت با CO بوده‌اید.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان در پایان گفت: در صورت مواجهه با بیمار دچار مسمومیت با منوکسیدکربن، ابتدا او را از محل خارج کرده یا در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود؛ سپس با شماره 115 تماس بگیرید.