رئیس کل دادگستری استان گیلان با بیان لزوم اطلاع رسانی پرونده های مهم و گزارش آن به مردم گفت: اطلاع رسانی بهنگام و سریع پرونده های مهم قضایی نزد مردم از مهم ترین راه های جلب اعتماد عمومی به عملکرد قوه قضائیه است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری گیلان هدف از برگزاری این نشست را جمع بندی عملکرد سه ماهه دستگاه قضایی در فصل گذشته و دستیابی به ارزیابی واقع بینانه جهت نیل به کارآمدی و ارتقاء امور قضایی عنوان نمود.

وی با تشکر و قدردانی از زحمات شبانه روزی و بی دریغ روسا دادگستری ها و دادستان ها در رفع مسائل و مشکلات قضایی مردم تصریح کرد: بهترین و دلچسب ترین عبادت، خدمت به بندگان خدا است.

سلامت قوه قضائیه در هر کشوری پیشرفت مردم را به دنبال خواهد داشت

رئیس شورای قضایی استان با بیان اینکه سلامت قوه قضائیه در هر کشوری پیشرفت مردم را به دنبال خواهد داشت گفت: قضات باید الگوی خوبی ها، پاکی ها، تواضع و انسان دوستی باشند.

وی با اشاره به اینکه قضاوت جایگاه انبیاء و امامان معصوم است اظهارداشت: قاضی باید نمادی از عدالت و بزرگ منشی باشد و همواره خدا را ناظر و حاضر بر امور خود بداند.

این مقام ارشد قضایی با نهی از هرگونه افراط و تفریط در پیشبرد امور خاطر نشان کرد: اعتدال و میانه روی در هر کاری انسان را به سرحد توفیقات نائل می نماید.

توجه مسئولان قضایی به حفظ حقوق عامه و بیت المال

وی در ادامه خواستار توجه هر چه بیشتر مسئولان قضایی به مقوله حفظ حقوق عامه و بیت المال شد و افزود:  پیگیری عوامل خسارت های وارده به حقوق عامه در سیل اخیر از وظایف دستگاه قضایی است و دادستان ها موظفند نسبت به آن اهتمام جدی نمایند.

شورای قضائی گیلان

سیاوش پور با اشاره به لزوم ساماندهی وضعیت رودخانه های استان تاکید کرد: در حال حاضر برخی از رودخانه ها نیازمند لایروبی و برداشت شن و ماسه است در حالیکه برخی دیگر ظرفیت استخراج کمترین مصالح را نیز ندارد.

رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر اجرای دقیق قوانین مربوط به حفظ و حراست از جنگلها، مراتع و سواحل تصریح کرد: مسامحه دستگاه های مسئول در خصوص حفظ اراضی ملی به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و با متجاوزان برخورد قانونی صورت می گیرد.

شرایط حساس کنونی اقتصاد کشور و نوسانات بازار ارز

وی با اشاره به شرایط حساس کنونی اقتصاد کشور و نوسانات بازار ارز، از مسئولان دستگاه قضایی خواست تا با مردم همدلی داشته و تدابیر لازم را در جهت رفع مشکلات و معضلات اتخاذ نمایند.

لزوم اطلاع رسانی پرونده های مهم و گزارش آن به مردم

سیاوش پور با بیان لزوم اطلاع رسانی پرونده های مهم و گزارش آن به مردم گفت: اطلاع رسانی بهنگام و سریع پرونده های مهم قضایی نزد مردم از مهم ترین راه های جلب اعتماد عمومی به عملکرد قوه قضائیه است.

افزایش یک درصدی تعداد پرونده های وارده در 6 ماهه نخست امسال

وی اساسی ترین و محوری ترین وظیفه دستگاه قضا را رسیدگی به امور قضایی و صدور آرای متقن و درست برشمرد و تصریح کرد: با وجود افزایش یک درصدی تعداد پرونده های وارده در 6 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، با تلاش مجموعه دستگاه قضایی استان تعداد پرونده های مختومه 2 درصد افزایش داشته است که نرخ رسیدگی 95 درصدی را نشان می دهد.