استاندار کرمانشاه گفت: بازسازی ۱۴ هزارمین خانه در ۱۱ همین ماه از زلزله به اتمام رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، هوشنگ بازوند بابیان این مطلب که زلزله کرمانشاه تبدیل به یک زلزله وحدت‌آفرین گردید، ابراز داشت: مصداق بارز انسجام ملی و نقطه آغازین این وحدت شکوهمند نیز حضور رهبر معظم انقلاب در سرپل ذهاب و سرآغاز شتاب گرفتن کارها و فرصت سازی‌ها بود‌.

بازوند در آیین آغاز عملیات اجرایی بازسازی حرم مطهر حضرت احمد ابن اسحاق (ع) که با حضور حضرت آیت اله علما امام‌جمعه کرمانشاه و نماینده ولی‌فقیه در استان و دکتر تابش رئیس بنیاد مسکن کشور در سرپل ذهاب برگزار شد؛ گفت: در این زلزله ۶۷۰۰ واحد مسکونی در شهر سرپل ذهاب تخریب شدند که علاوه بر بازسازی آن‌ها، ۳ هزار واحد آسیب‌پذیر دیگر نیز بازسازی می‌شوند که این خود یک فرصت سازی از دل تهدید است.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: پروژه بازسازی حرم مطهر حضرت احمد ابن اسحاق (ره) ۱۶ میلیارد اعتبار نیاز دارد که ۵ میلیارد تومان آن توسط استانداری و مابقی توسط اوقاف و بنیاد مسکن تأمین اعتبار می‌شود. بنیاد مستضعفان نیز در بخش تأمین سیمان پروژه مشارکت می‌کند.

وی اظهار داشت: عملیات بازسازی در شرایطی انجام‌شده که چند ماه صرف اسکان اضطراری و اسکان موقت شده و دو ماه نیز شاهد بارندگی بوده‌ایم و به عبارتی این ۱۴ هزار واحد در ۷ تا ۸ ماه بازسازی‌شده‌اند که یک کار ارزنده و مصداق سرعت در کار و فرصت سازی محسوب می‌شود.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان ساخت: حدود ۱۱۵ مسجد نیازمند تعمیر و بازسازی هستند که ۱۵ میلیارد اعتبارات دولتی برای این کار اختصاص داده‌ایم.

بازوند افزود: برای بازسازی و تعمیر مراکز فرهنگی در مناطق زلزله‌زده نیز ۳۵ میلیارد و ۷۰ میلیون تومان اختصاص داده‌ایم.