بعد از ظهر جمعه بیستم مهرماه با حضور جمعی از علاقه مندان جشن دوسالگی کتابرانه ی چیچکا و بزرگداشت حافظ در پارک کاکتوس بندرعباس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، بعد از ظهر جمعه بیستم مهرماه با حضور جمعی از علاقه مندان جشن دوسالگی کتابرانه ی چیچکا و بزرگداشت حافظ در جایگاه هنر در پیاده رو واقع در پارک کاکتوس بندرعباس برگزار شد.

کنابرانه

در ابتدای این مراسم «سعید آرمات» شاعر ساکن بندرعباس شرح مختصری از فعالیت های کتابرانه چیچکا عنوان ساخت.

سعید آرمات، شاعر و فعال فرهنگی در مراسم دوسالگی کتابرانه چیچکا و بزرگداشت حافظ گفت: این حرکت در ابتدا با عنوان «هنر در پیاده رو» و به اعتراض به واگذاری فرهنگ سرای طوبی به بخش خصوصی شکل گرفت.

وی افزود: هنرمندان از حوزه های مختلف به ارائه ی اثرهای خود در این فضا می‌پرداختند؛ اما متاسفانه عمر این فعالیت جمعی کوتاه بود.

این فعال فرهنگی خاطر نشان ساخت: کتابرانه چیچکا نیز در ابتدا با کتاب های دست دوم فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه و تداوم فعالیتش را به شکل فعلی تغییر داد.

آرمات گفت: احساس نیاز ما به فعالیت در یک فضای غیر رسمی و غیر دولتی در کنار خلا های فرهنگی و نبود یک کتابفروشی تخصصی در بندرعباس باعث شد تا در شکل این کتابفروشی سیار فعالیت کنیم.

این شاعر ساکن بندرعباس با بیان اینکه در این مدت برنامه های مختلف فرهنگی چون کتاب خوانی، نقد و بررسی آثار ادبی، جمع خوانی متون کهن و ... توسط کتابرانه اجرا شده است، گفت: کتابرانه یک امکان است و هر کس که ایده ای دارد و فکر می کند می تواند آنرا اجرا کند این امکان برای او وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در طول این دو سال از ارگان های مختلف برای حمایت از کتابرانه به ما مراجعه کرده اند اما ما به دلیل هدف گذاری خود از فعالیت در آن چارچوب اجتناب کرده ایم، تصریح کرد: شاید برخی از بیرون این تصور را داشته باشند که این فعالیت جنبه ی اقتصادی دارد اما سود ما زمانی است که به شمار کتاب خوان های این شهر اضافه شود.

این فعال فرهنگی در پایان با بیان اینکه ما نباید انتظار تاثیر سریع داشته باشیم چرا که کار فرهنگی نیاز مند تداوم و صبوری است، خاطر نشان ساخت: امیدواریم این فعالیت سال ها ادامه داشته باشد.

دوسالگس چیچکا

به گزارش موج، در ادامه این برنامه «یدالله شهرجو» و «موسی بندری» دو شاعر هرمزگانی در باره‌ی حافظ و راز ماندگاری شعرش صحبت کردند.

گفتنی است که حافظ خوانی توسط برخی حضار، داستان خوانی توسط «شاهرخ رجا»، اجرای یکی از اشعار حافظ به شکل آواز و اجرای موسیقی از دیگر برنامه های این مراسم بود.