دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: توانمندسازی خانواده زندانیان و همچنین تعامل صحیح با زندانی پس از خروج و فراهم آوردن زمینه‌های مناسب بازگشت به زندگی اجتماعی سالم نیاز به همکاری همه نهادها دارد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، محمدحسین صادقی بابیان اینکه طبق داده‌های آماری درصد قابل‌توجهی از نرخ جرائم و زندانی شدن مرتبط با تکرارکنندگان جرم است، اظهار کرد: زندان و شرایط آن و همچنین شرایط خانواده فرد زندانی، نارسائی‌های روحی و روانی، عدم پذیرش از سوی خانواده و جامعه، کار، مسکن و فقر اقتصادی همه از عواملی هستند که فرد خارج‌شده از زندان را به سمت ورطه بزهکاری سوق می‌دهند.

وی به تأثیرات زندانی شدن یک فرد بر روی زندگی خانواده‌اش اشاره کرد و ادامه داد: اگرچه جرم یک اقدام فردی است اما تأثیر بسزایی در خانواده‌های زندانیان دارد، به‌طوری‌که این افراد پا به‌پای فرد زندانی در طی حبس انواع درد و رنج را تحمل می‌کنند.

دادستان کرمانشاه تصریح کرد: خانواده‌های زندانیان در طول مدت حبس در معرض آسیب‌های مختلف اجتماعی نظیر محرومیت‌های عاطفی، فقر اقتصادی، آشفتگی و ازهم‌گسیختگی روابط زناشویی، جدایی فرزندان از والدین قرار دارند که در اغلب موارد این عوامل زمینه بزهکاری آنان را نیز فراهم می‌کند.

وی بابیان اینکه مراقبت‌های پسا کیفری یا مراقبت‌های پس از خروج و حمایت از خانواده‌های زندانیان از اصول مهم پیشگیری از جرم به شمار می‌رود، عنوان کرد: در این راستا توانمندسازی خانواده زندانیان و همچنین تعامل صحیح با زندانی پس از خروج و فراهم آوردن زمینه‌های مناسب بازگشت به زندگی اجتماعی سالم امری است ضروری که بدون داشتن برنامه مناسب و همکاری همه نهادها بر اساس سیاست‌های مشارکتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

صادقی با اشاره به اینکه انجمن حمایت از زندانیان را ازجمله نهادهایی است که به‌صورت تخصصی به این مسئله می‌پردازد، گفت: این نهاد که بنیان آن بر اساس حمایت مالی خیرین تأسیس‌شده با داشتن شخصیت حقوقی مستقل نقش مؤثری را در این زمینه ایفا کرده است.

وی بابیان اینکه طبق اساسنامه انجمن حمایت از زندانیان دادستان نیز یکی از اعضای این نهاد است، یادآور شد: انجمن حمایت از زندانیان کرمانشاه با همکاری نهادهای مختلف و افراد خیر خود را موظف دانسته تا در این زمینه از تمام توان خود استفاده و با کمک به زندانیان و خانواده آنان با انجام اقداماتی همچون ارشاد، اشتغال، کمک‌های مالی، خرید جهیزیه، پرداخت مبالغ ماهیانه، تحویل اقلام غذایی، تحت پوشش قرار دادن خانواده زندانیان در امور درمانی، رسیدگی به مشکلات آموزشی فرزندان آنان، خدمات مشاوره‌ای، جلوگیری از فروپاشی یا طلاق خانواده، مشاوره‌های حقوقی، ایجاد درآمدهای پایدار،برگزاری کارگاه‌های آموزشی، و اقدامات متعدد دیگر گام مهمی در پیشگیری از جرم و کمک به این قشر از جامعه بردارد.