استاندار با اشاره به طرح 5 ساله برای جایگزین کردن موتورسیکلت های برقی از ارائه تسهیلات ویژه به متقاضیان خرید این نوع موتورسیکلت ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، محسن مهر علیزاده در همایش تجلیل از نمونه های ترافیکی پلیس راهور استان اصفهان گفت: به تمامی رانندگانی که به عنوان افراد قانونمند و نمونه های ترافیکی انتخاب شدند تبریک می گویم و از همه رانندگان نیز می خواهم که انضباط اجتماعی و اخلاقی را در رانندگی خود بکار ببرند.

وی خطاب به رانندگان نمونه ترافیکی گفت: شما افرادی هستید که از سوی مردم 50 سال دیگر مورد قضاوت قرار می گیرید و بایستی به گونه ای رفتار کنید که آیندگان به وجود شما افتخار کنند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه اصفهان در گذشته چندین بار پایتخت ایران اسلامی بوده است، گفت: باید مردم این استان فرهنگ پایتخت نشینی و بزرگ منشی را نیز داشته باشند و توصیه من به شهروندان این است که نشان دهید استان شما می تواند با پیشینه اصیل و فرهنگ غنی خود در کشور نمونه باشد.

استاندار اصفهان خاطر نشان کرد: هر چند در طول 10 سال گذشته روند تصادفات فوتی در استان روبه کاهش بوده اما در مجموع آمارهایی که از حوادث ترافیکی استان ارائه شده نگران کننده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در 6 ماهه نخست امسال 10 هزار نفر در حوادث ترافیکی مجروح و مصدوم شدند گفت: 6 هزار و 500 نفر از این افراد در مراکز شهری و 3500 نفر در جاده ها بودند که نشان می دهد عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان در راه های شهری جدی نبوده است.

وی ادامه داد: در 6 ماهه نخست امسال 600 نفر در حوادث رانندگی استان جان خود را از دست دادند و به طور میانگین باید گفت که روزانه 3 نفر بر اثر تصادفات جان باختند که 200 نفر این افراد در درونشهر و 400 نفر نیز در جاده های استان بودند.

مهر علیزاده با بیان اینکه رقم بالای میزان کشته های موتورسیکلت سواران به هیچ وجه زیبنده استان اصفهان نیست افزود: در همین راستا کار ویژه ای را در استانداری اصفهان با همکاری پلیس راهور استان برای جایگزین کردن موتورسیکلت های برقی به جای بنزینی در دستور کار قرار دادیم و پلیس هم شماره گذاری این موتورسیکلت ها را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه یک موتورسیکلت بنزینی 3 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند گفت: در حال حاضر یک میلیون و 400 دستگاه خودرو و یک میلیون و 200 هزار موتورسیکلت در استان تردد می کنند که مجموعه این آلایندگی ها وضعیت هوای استان را به حالت هشدار می رساند.

همایش نمونه های ترافیکی پلیس راهور

این مقام مسئول عنوان کرد: بنا داریم ظرف مدت 2 سال 400 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی را تولید و وارد بازار کنیم و پس از 5 سال تمامی موتورسیکلت های بنزینی را از رده خارج کرده و با موتورهای برقی جایگزین کنیم.

استاندار اصفهان به اختلاف 8 میلیونی قیمت موتورهای بنزینی با موتورهای برقی اشاره کرد و گفت: در این خصوص با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان محیط زیست رایزنی های خوبی صورت گرفته و قرار شده که 5 میلیون تومان این موتورها را دولت پرداخت کند و 3 میلیون باقیمانده را نیز به صورت اقساطی به متقاضیان واگذار کنیم.

وی افزود:با این طرح هر کس می تواند یک موتورسیکلت فرسوده بنزینی خود را ارائه کند و با نصف قیمت، یک دستگاه موتورسیکلت برقی نو تحویل بگیرد.

باید به جایی برسیم که نیازی به حضور پلیس نباشد

استاندار اصفهان در ادامه از اقدامات پلیس راهور استان در زمینه افزایش فرهنگ ترافیک مردم تقدیر کرد و با اشاره به پیشنهاد 2 نمونه طرح علمی و تخصصی با عنوان طرح خیابان سبز و طرح سامانه هوشمند جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی گفت: انشاء الله با این گونه اقدامات و کنترل ها به جایی برسیم که دیگر نیازی به حضور فیزیکی پلیس در خیابان ها نباشد.

مهر علیزاده تصریح کرد: امروز در بسیاری از کشورها نسبت حضور پلیس در شهر های بزرگ به یک پنجم جمعیت نمی رسد و اصلاً دلیلی ندارد که پلیس در خیابان برای نظم دادن عبور و مرور حضور فیزیکی داشته باشد.

وی گفت: ما می توانیم و بایستی این موضوع را از اصفهان شروع کنیم و به عنوان یک الگو به دیگر استان های کشور ارائه کنیم و همه دست به دست هم دهیم تا جامعه ای عزتمند و سعادتمند داشته باشیم.