رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه از انهدام یک باند خریدوفروش غیرقانونی ارز و قاچاق شمش طلا خبر داد و گفت: یازده نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور و مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته به حبس‌های طولانی‌مدت و جریمه نقدی سنگین محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، محمدرضا عدالت‌خواه بابیان اینکه پرونده باند خریدوفروش غیرقانونی ارز و طلا در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه با حضور دو قاضی و وکلای مدافع مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم آن صادر شد، افزود: در پرونده باند خریدوفروش غیرقانونی ارز و طلا دو عنوان اتهامی اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق خریدوفروش 134 میلیون دلار ارز و مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته طلا برای متهمان وجود داشت.

عدالت‌خواه تصریح کرد: در مورد عنوان اتهامی اول هفت نفر به‌عنوان متهمان اصلی این پرونده شناسایی و دستگیر شدند. از بین این هفت نفر دو نفر صراف بودند که با اقدامات مجرمانه خود موجب تلاطم در بازار ارز شده و مبلغ 134 میلیون دلار را به‌صورت غیرقانونی مورد خریدوفروش قرار داده بودند..

رئیس‌کل دادگستری کرمانشاه گفت: این دو صراف ارز دولتی را از بانک مرکزی تحویل می‌گرفتند تا طبق ضوابط بین افراد واجدالشرایط توزیع شود، اما این افراد با تشکیل یک شبکه با جعل سند و تهیه برگ خریدهای صوری اقدام به فروش این ارزها در بازار آزاد می‌کردند.

وی گفت: این دو صراف، پنج نفر دیگر را به‌عنوان اعضای باند خود در بازار داشتند که در وقوع جرائم با آن‌ها همکاری داشته‌اند.

عدالت‌خواه افزود: این متهمان ارزهای دریافتی از بانک مرکزی را به وجه نقد و سپس شمش طلا تبدیل و حتی در مواردی ارزهای دولتی را به کشور عراق قاچاق کرده و به فروش رسانده و در مقابل اقدام به واردکردن طلا به کشور می‌کردند..

این مقام قضایی از متلاشی شدن این تیم هفت‌نفره خبر داد و گفت: با تلاش و همکاری مشترک مراجع امنیتی، انتظامی و قضایی این تیم هفت‌نفره شناسایی و دستگیر شدند.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه به‌عنوان اتهامی دیگر این پرونده اشاره کرد و گفت: عنوان اتهامی دیگری که در کیفرخواست این پرونده برای چهار متهم دیگر عنوان‌شده بود مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته 16 قالب شمش طلای یک کیلوگرمی بود.

وی با اشاره به شناسایی و دستگیری این چهار نفر گفت: این افراد پول‌های به‌دست‌آمده توسط اعضای باند هفت‌نفره را به شمش طلا تبدیل کرده و به داخل کشور قاچاق می‌کردند..

این مقام عالی دستگاه قضایی کرمانشاه گفت: پس از دستگیری این چهار متهم از آن‌ها 16 قالب شمش طلای یک کیلوگرمی کشف و ضبط شد که اکنون این شمش‌ها در اختیار است.

عدالت‌خواه در رابطه با محکومیت صادرشده برای این افراد هم گفت: در عنوان اتهامی اول دو صراف و یک نفر دیگر از عوامل اصلی این باند هرکدام به 15 سال حبس و چهار نفر دیگر هم به پنج سال حبس محکوم شدند.. این افراد علاوه بر مجازات حبس به پرداخت جریمه‌ای معادل 134 میلیون دلار نیز محکوم شدند.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه در رابطه با محکومیت چهار متهم دیگر در پرونده باند خریدوفروش غیرقانونی ارز و طلا گفت: متهمانِ عنوان اتهامی مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته 16 قالب شمش طلا هم به حبس‌های طولانی محکوم شدند. همچنین این افراد علاوه بر ضبط شمش‌های طلا به پرداخت مبلغ 53 میلیارد و 465 میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.