فرمانده انتظامی استان گفت: نیروی انتظامی یک سازمان اجتماعی با پوششی امنیتی است و ثبات جامعه در پرتو صحت عمل، کارآمدی و نحوه عملکرد کارکنان آن معنا و مفهوم پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، سردار «عزیز اله ملکی» در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به فرارسیدن هفته نیروی انتظامی گفت: هفته ناجا از ۱۳ مهر با شعار «پلیس مقتدر، امین مردم» آغاز می‌شود.

وی افزود: در این هفته بیش از ۱۷۰ برنامه تکلیفی و ابتکاری توسط فرماندهی انتظامی استان هرمزگان اجرا خواهد شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان بابیان اینکه مقوله امنیت و احساس امنیت از زمانی که بشر پا به عرصه وجود نهاده همواره از نیازهای اولیه بوده است، افزود: امنیت، به‌مثابه یکی از پدیده‌های اساسی و بنیادین در زندگی اجتماعی است و ازجمله نیازهای فردی و اجتماعی به شمار می‌رود.

این مقام انتظامی افزود: امروزه امنیت در توسعه همه‌جانبه کشور نقش بسزایی دارد و احساس امنیت، رشد و شکوفایی فعالیت‌های ارزشمند جامعه را در پی خواهد داشت.

پلیس مقتدر امین مردم

فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به اینکه امسال شعار هفته ناجا «پلیس مقتدر، امین مردم» است: اذعان داشت: این شعار برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است که فرمودند نیروی انتظامی همواره باید مظهر اقتدار، نظم، مهربانی و رحمت در جامعه باشد.

ملکی تصریح کرد: تأمین امنیت، آسایش فردی، اجتماعی و عدالت از مهم‌ترین وظایف پلیس است بنابراین تردیدی نیست که راه اصلی تحقق امنیت اجتماعی مطلوب، داشتن پلیسی مقتدر و درعین‌حال خوش‌رفتار و رئوف است؛ درواقع حکومت بااقتدار، بدون داشتن پلیس مقتدر، هوشمند، توانا و باکفایت محقق نخواهد شد.

وی با به نقش تأثیرگذار و مثبت رسانه‌ها در ارتقاء احساس آرامش و آسایش مردم و هدایت افکار عمومی اشاره و تأکید کرد: ارتقای سطح آگاهی شهروندان در پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی وظیفه سنگینی است که بر عهده رسانه‌ها و اصحاب قلم بوده و خبرنگاران می‌توانند بااطلاع رسانی شفاف، هدفمند و سریع، هشدارهای انتظامی و توسعه آموزش‌های همگانی و نمایش بازتاب مثبت اقدامات پلیس زمینه مشارکت مردم در تأمین و حفظ امنیت را ایجاد کنند.

نیروی انتظامی یک سازمان اجتماعی با پوششی امنیتی است

فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به اینکه نیروی انتظامی یک سازمان اجتماعی با پوششی امنیتی است و ثبات جامعه در پرتو صحت عمل و کارآمدی و نحوه عملکرد کارکنان آن معنا و مفهوم پیدا می‌کند، گفت: در بین نهادهای قانونی، پلیس هر کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ پلیس نهادی است که اقتدار قوانین هر حکومتی را به نمایش می‌گذارد و چگونگی عمل و رفتار آن بیانگر نگاه آن حکومت به حقوق انسان‌ها و شهروندان و میزان انضباط اجتماعی در جامعه است.

این مقام انتظامی بابیان اینکه پلیس درصدد بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌ها برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی است، گفت: آگاه‌سازی باید در جهت ارتقای سطح امنیت عینی و ذهنی جامعه و توجه به الگوهای صحیح رفتاری و قانون‌گرایی باشد.

کشف ۶۶۰ میلیارد تومان کالای قاچاق

 ملکی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد شش‌ماهه‌ی پلیس هرمزگان در سال جاری پرداخت و گفت: در این مدت با تلاش شبانه‌روزی، اشراف کامل اطلاعاتی بر محورهای مواصلاتی و اجرای طرح‌های پاک‌سازی نقاط آلوده پلیس هرمزگان توانست دو هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو و ۵۸ فروند شناور حامل کالای قاچاق را شناسایی و توقیف کند

وی با اشاره به اینکه در این مدت مجموعاً ۶۶۰ میلیارد تومان انواع کالای قاچاق با تلاش مأموران انتظامی کشف‌شده افزود: این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۸۲ درصد افزایش داشته است.

کشف 35 تن مواد مخدر

فرمانده انتظامی استان هرمزگان ادامه داد: با تلاش مأموران انتظامی در این مدت حدود ۳۵ تن انواع مواد مخدر کشف و ۴۶۴ دستگاه خودرو در بحث حمل و قاچاق مواد افیونی توقیف شد، همچنین یک هزار و ۸۱۹ قاچاقچی مواد مخدر، هزار و ۲۰۴ خرده‌فروش دستگیر و ۱۵ هزار کارتن‌خواب از سطح استان جمع‌آوری شدند.

کاهش 13 درصدی سرقت به عنف

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به کاهش ۱۳ درصدی سرقت به عنف، تصریح کرد: طی این مدت با تلاش مأموران میزان سرقت‌های منزل ۱۴ درصد، مغازه ۱۱ درصد، موتورسیکلت ۳۲ درصد و کیف قابی ۶ درصد کاهش داشته است.

افزایش 12 درصدی تلفات جاده ای

ملکی بابیان اینکه درزمینه‌ی ترافیکی و حوادث جاده‌ای درون و برون‌شهری نیز وضعیت خوب و قابل قبولی را شاهد هستیم، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون در حوزه پلیس‌راه شاهد کاهش ۱۵ درصدی متوفیان و کاهش ۲4 درصدی مصدومان تصادفات بوده‌ایم؛ همچنین در حوزه راهور مصدومان تصادفات ۸ درصد کاهش و متوفیان تصادفات ۱۲ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به بازدید ۶۳ هزار و ۳۱۲ واحد صنفی به‌صورت محسوس و نامحسوس، بیان داشت: طی این بازدیدها با ۴۸ هزار و ۷۹۴ واحد صنفی متخلف برخورد لازم صورت پذیرفته و یک هزار و ۲۱۶ واحد صنفی متخلف نیز مهروموم شدند.

افزایش 4 درصدی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی

فرمانده انتظامی استان هرمزگان با اذعان به اینکه مجموع تماس شهروندان با دفاتر نظارت همگانی پلیس ۱۳ هزار و ۸۷ فقره بوده است، افزود: وقوع جرائم سایبری در استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 71.47 درصد افزایش داشته که 95.29 درصد جرائم توسط کارشناسان پلیس فتا منجر به کشف‌شده است.

این مقام انتظامی با اشاره به افزایش ۴ درصدی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی، خاطرنشان کرد: تعداد تماس‌های عملیاتی ۶۵ هزار و ۹۷۰ فقره تماس بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است.

پرونده مسمومان الکلی در حال بررسی

وی با اشاره به اینکه در خصوص پرونده مسمومیت الکلی بندرعباس اظهار کرد: توزیع‌کنندگان اصلی دو نفر بودند که دستگیرشده‌اند و الکل مورداستفاده در این مشروبات از تهران خریداری‌شده بود.

ملکی افزود: این پرونده در حال بررسی است و نمونه جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال‌شده که هنوز جواب آن را دریافت نکرده‌ایم.

آخرین وضعیت پرونده قتل زوج فرهنگی

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت پرونده قتل زوج فرهنگی در بندرعباس، خاطرنشان کرد: بر روی مظنونین زیادی در این پرونده کارشده و همچنان تحقیقات ادامه دارد.

فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به اینکه به قطعیت می‌دانیم که قاتل یا قاتلان به‌زور وارد منزل نشده‌اند، گفت: این موضوع از سرنخ‌های مهم این پرونده است ضمن اینکه مقداری طلا از این منزل به سرقت رفته و 23 ضربه چاقو نیز به یکی از مقتولین واردشده است.

پرونده ی شهادت کارکنان نیروی انتظامی تا دو ماه آینده به نتیجه می رسد

ملکی در خصوص پرونده شهادت دو تن از کارکنان نیروی انتظامی استان هرمزگان اظهار کرد: این موضوع در حال پیگیری است و دو پرونده قتل زوج فرهنگی در بندرعباس و شهادت کارکنان نیروی انتظامی حداکثر تا دو ماه آینده به نتیجه می‌رسد.

شاکی خصوصی دارم

وی در خصوص پرونده قاچاق خودرو نیز تصریح کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در بحث مبارزه با قاچاقچیان کلان و شبکه‌ای، این موضوع در دستور کار فرماندهی انتظامی هرمزگان بوده و در بحث قاچاق خودرو از شهریور سال 96 بر روی این پرونده فعالیت خود را آغاز و توانستیم به نتایج مهمی دست پیدا کنیم و اکنون به مرحله کیفرخواست رسیده است هرچند در این خصوص بنده شاکی خصوصی دارم.

تکذیب دستگیری تعدادی تکفری در بندر خمیر

فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به خبر منتشرشده مبنی بر دستگیری تعدادی تکفیری در بندر خمیر گفت: این خبر صحت ندارد و در سطح استان هرمزگان با بیداری دستگاه‌های متولی، امنیت مناسبی برقرار است.

مقابله جدی با تهدیدکنندگان تردد خودروهای سنگین

 فرمانده انتظامی هرمزگان همچنین در موضوع ممانعت از تردد خودروهای سنگین در سطح استان هرمزگان، بیان کرد: در این خصوص با تهدیدکنندگان تردد خودروهای سنگین نیز مقابله جدی شده و در حال حاضر 9 نفر دستگیرشده‌اند.

ملکی با اشاره به دستگیری یک‌تن در شب گذشته در این خصوص، گفت: آخرین مورد آن شب گذشته (10 مهر) بود که یک خودروی زانتیا با سلاح سرد از حرکت خودروهای سنگین ممانعت کرده بود که با هوشیاری مأمورین انتظامی دستگیر شد.

19 پرونده مربوط به اتهام اختلاس و پول شویی

وی بابیان اینکه تاکنون 19 پرونده مربوط به اتهام اختلاس، تسهیلات بانکی و پول‌شویی، زمین‌خواری و فرار مالیاتی تشکیل‌شده است، خاطرنشان کرد: در این پرونده‌ها 26 نفر اعم از افراد حقوقی و حقیقی دستگیرشده‌اند.

وی در پایان با اشاره به اینکه در هفته ناجا خودروها و موتورسیکلت‌های فاقد ممانعت قضایی نیز ترخیص می‌شوند، اضافه کرد: به‌زودی خبر انهدام باند بزرگ قاچاق انسان با تعداد دستگیری بالا نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.