مدیرعامل ستاد دیه استان هرمزگان از آزادی 81 زندانی جرائم غیر عمد در 6 ماه نخست سال جاری خبر داد.

«احمد مرادی نژاد» در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری موج هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر موجودی زندان‌های ما در جرائم غیر عمد در استان هرمزگان تا این تاریخ 146 نفر با میزان بدهی بالغ‌بر 235 میلیارد ریال است.

وی افزود: از این تعداد 7 تن به دلیل عدم پرداخت دیه، 87 نفر بدهی چک و 52 نفر نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه و نفقه زندانی هستند.

مدیرعامل ستاد دیه استان هرمزگان در ادامه تصریح کرد: امیدواریم با کمک خیرین، نیکوکاران و تسهیلاتی که پیش‌بینی‌شده است زمینه آزادی 146 زندانی جرائم غیر عمد نیز تا پایان سال فراهم شود تا به آغوش گرم خانواده بازگردند.

مرادی نژاد با اشاره به بدهی 235 میلیاردی این افراد در خصوص تأمین این مبلغ گفت: در سال جاری 2 میلیارد تومان از محل تسهیلات کشوری به ستاد دیه استان تعلق‌گرفته است تا بتوانیم در قالب تسهیلات و کارمزد 4 درصد و قرض‌الحسنه پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم تا نیمی از مبلغ بدهی این افراد را نیز از طریق اعتبارات ستاد دیه کشور به شکل شیوه‌نامه و مبلغی را نیز از طریق کمک‌های مردمی و گل‌ریزان تأمین کنیم.

مدیرعامل ستاد دیه استان هرمزگان با اشاره به اینکه متأسفانه در کشور بیشتر زندانی‌های غیر عمد مربوط به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه و نفقه راهی زندان می‌شوند، گفت: قضات سعی بر تقسیط و کم کردن میزان قسط دارند و امیدواریم با این تدابیر از میزان این زندانیان کاسته شود.

مرادی نژاد خاطر نشان کرد: در حال حاضر با توجه به رشد قیمت سکه بیشتر افراد توانایی پرداخت همین قسط‌ها را نیز ندارند و ما باید به سمت حذف مهریه از عندالمطالبه و تبدیل آن به عندالاستطاعه و بر اساس توانایی افراد پیش برویم.

وی گفت: در سال جاری تاکنون توانسته‌ایم 81 زندانی جرائم غیر عمد را با بدهی 101 میلیارد ریال از زندان‌های استان هرمزگان آزاد کنیم.

مدیرعامل ستاد دیه استان هرمزگان ادامه داد: از این تعداد 6 نفر به دلیل عدم پرداخت دیه، 29 نفر بدهی چک و 46 نفر نیز به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه و نفقه زندانی بودند.

مرادی نژاد خاطرنشان کرد: ستاد دیه نهادی صد درصد مردمی است که در جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد تلاش می‌کند.

وی در پایان افزود: زندانیان غیر عمد، زندانیانی هستند که بدهکارند نه بزه‌کار، این افراد به دلیل وضعیت بد اقتصادی، بیکاری و عدم توانایی در پرداخت مهریه یا نفقه روانه‌ی زندان شده‌اند و ستاد دیه نیز تلاش دارد با تشکیل پرونده و دعوت از شاکیان و اولیای دم با صلح و سازش زمینه‌ی آزادی این افراد فراهم شود.