مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان از آغاز برداشت گردو در گیلان خبرداد و گفت: این استان ۳ هزار و ۸۳۹ هکتار باغ گردو دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، منوچهر پارسافر از آغاز برداشت گردو در گیلان خبرداد و گفت: این استان ۳ هزار و ۸۳۹ هکتار باغ گردو دارد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود، باغداران امسال ۳ هزار تن گردو به ارزش ۵۹۰ میلیارد ریال برداشت کنند.

پارسافر با بیان اینکه سال گذشته در گیلان ۶ هزار تن گردو برداشت شده بود، خاطرنشان کرد: امسال به دلیل خسارتی که سرمای بهاره به باغات گردو وارد کرد، میزان تولید این محصول در گیلان کاهش دارد.

وی تصریح‌ کرد: برنامه داریم برای افزایش تولید گردو در گیلان اصلاح باغات قدیمی را با جدیت بیشتری انجام دهیم و همچنین برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی به این محصول در سالهای آینده از ارقام مقاوم به سرما استفاده کنیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه برداشت گردو در گیلان تا اوایل آبان ادامه دارد، افزود: شهرستان های رودبار، املش، تالش، سیاهکل و رودسر عمده‌ترین مناطق تولید گردو در گیلان هستند.

وی ادامه داد: اغلب گردوی تولید شده در استان در بازار شهرستانهای گیلان به فروش می‌رسد و میزان آن به قدری نیست که بخواهیم برنامه صادرات به دیگر استانها و یا دیگر کشورها داشته باشیم.

پارسافر دلیل گران بودن قیمت گردو در بازار را کاهش تولید این محصول دانست و گفت: در حال حاضر گردوی نوبرانه به بازار آمده است و نسبت به سال گذشته قیمت آن افزایش یافته است.