مدیرکل انتقال خون کردستان از ارسال 220 واحد فرآورده گلبول قرمز جهت کمک به حفظ ذخایر انتقال خون خوزستان وتسهیل روند درمان بیماران و مجروحان حادثه تروریستی اهواز خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ محمد سعید کریمیان از ارسال 220 کیسه خون از انتقال خون کردستان به اهواز با هدف حفظ ذخایر خون و نجات جان مجروحان خبر داد.

وی با بیان اینکه این تعداد کیسه خون شامل همه گروه های خونی می شود گفت: با توجه به اینکه اهداکنندگان خون دارای گروه خون منفی تنها 7 درصد از جمعیت اهداکنندگان را تشکیل می دهند و در شرایط بحرانی جمع آوری و حفظ ذخایر این گروه ها دارای اولویت و دشوار است تلاش شد تا واحد های خون گروه منفی به اهواز ارسال شود.

مدیر کل انتقال خون کردستان به وجود و کارکرد شبکه خونرسان در کشور اشاره کرد و ادامه داد: این شبکه حجم ذخایر خون در استان ها را به صورت روزانه پایش می کند و چنانچه نیاز به فرآورده های خون در یک استان افزایش یابد استان های معینی که برای کمک به استان نیازمند در نظر گرفته شده اند وارد عمل خواهند شد.

کریمیان در خصوص انتقال خون در شرایط اورژانسی، اظهار داشت:  انتقال خون اورژانس به تجویز گلبول های قرمز پیش از تکمیل برخی از آزمایش های استاندارد قبل از تزریق خون، هنگامی که تاخیر در تزریق خون ممکن است حیات بیمار را به مخاطره بیاندازد اتلاق می گردد.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط اورژانسی و در خونریزی های کلان حفظ ظرفیت حمل اکسیژن و حجم خون داخل عروق بیمار ضروری است افزود : وجود خون سالم، کافی و در دسترس مراکز درمانی اصلی ترین راه نجات جان بیمارانی است که دارای خونریزی های شدید هستند.

 مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه ارسال خون به استان خوزستان همواره در دستور کار انتقال خون کردستان بوده است یادآور شد : انتقال خون کردستان در شش ماه نخست سال جاری 683 فرآورده خون را به استان خوزستان ارسال کرده است که اکنون این آمار به 903 واحد رسیده است .

کریمیان میزان ذخایر خون استان را نیز در وضعیت مطلوب گزارش کرد و اظهار داشت: ذخایر خون استان همواره بین 5 تا 7 روز است و در برخی از روزهای سال همچون ایام پیش از ماه مبارک رمضان یا قبل از آغاز سفر های تابستانی و نوروزی برنامه هایی برای افزایش این ذخایر اجرا می شود .

وی تاکید کرد: انتقال خون کردستان به دلیل طول عمر کوتاه برخی فرآورده های خون همچون پلاکت موظف است توازن میان مصرف و ذخیره را رعایت نموده و پاسخگوی تمامی مراکز درمانی استان و شبکه خونرسان کشوری باشد .

انتقال خون کردستان دارای دو مرکز ثابت اهدای خون در شهرستان های سنندج و سقز است و فرآورده های تولیدی این اداره کل در بین 17 مرکز درمانی استان توزیع می گردد.