دقایقی پیش سامانه راداری تقرب فرودگاه بین‌المللی بندرعباس با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مدیرکل فرودگاه‌های استان هرمزگان در این خصوص گفت: رادار تقرب فرودگاه بین‌المللی بندرعباس به‌عنوان بزرگ‌ترین سامانه راداری کشور شامل رادارهای اس اس ار (SSR) و پی اس ار (PSR) است که با هزینه یک هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

محمود امانی بنی افزود: رادار تقرب با هزینه 800 هزار یورو نصب شد که صرفه‌جویی قابل‌توجهی با استفاده از نیروهای متخصصان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است.

وی بیان کرد: 450 هزار یورو قیمت دکل رادار بوده که برای نصب آن 10 میلیارد ریال بودجه به شرکت‌های داخلی پرداخت شد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان هرمزگان اظهار کرد: دکل آنتن رادار تقرب دارای فناوری خاصی است و باید 2 هزار کیلوگرم وزن را تحمل کند.

امانی بنی در خصوص رادارهای این سامانه گفت: رادارهای اس اس ار (SSR) برای پوشش پروازهای عبوری منطقه تا شعاع حدود 400 کیلومتری و رادار پی اس ار (PSR) حدود 120 کیلومتری فرودگاه بین‌المللی بندرعباس را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از رادار پی اس ار، پوشش فضای کشور در منطقه جنوب کشور و کشورهای حوزه خلیج‌فارس تکمیل می‌شود و این رادار پشتیبانی برای رادارهای کیش، شیراز و لار خواهد شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: با استفاده از سرویسی که از طریق رادار پی اس ار (PSR) در اختیار برج مراقبت فرودگاه بین‌المللی بندرعباس قرار می‌گیرد، ضریب ارتقای سلامت پروازی افزایش می‌یابد و امکان کاهش فاصله زمانی میان پروازها هنگام نشست‌وبرخاست برای پرواز فرودگاه را فراهم کرده است.

امانی بنی ادامه داد: همچنین اطلاعات رادار اس اس ار (SSR) نیز برای کنترل پروازهای عبوری در اختیار مرکز کنترل فضای کشور در تهران قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه رادار تقرب ساخت شرکت تالس فرانسه است که 12 سال قبل همراه چهار رادار دیگر خریداری‌شده بود، تصریح کرد: 4 رادار قبل از تحریم‌ها به ایران تحویل و در فرودگاه کشور نصب شد و اما رادار تقرب به علت تحریم‌ها در گمرک فرانسه باقی ماند و سال گذشته به کشور وارد شد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان هرمزگان افزود: این رادار (تقرب) در فضای کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد و ایمنی خط هوایی خلیج‌فارس به (آنتلانتیک) را افزایش می‌دهد.

وی اضافه کرد: این رادار همچنین زیر ساخت پذیرش بیشتر هواپیما برای استان هرمزگان را فراهم می‌کند و موجب افزایش ایمنی پروازها می‌شود و ضمن پوشش کامل تنگه هرمز هر پرواز مسافری را تا شعاع حدود 150 کیلومتری می‌تواند شناسایی کند.