عصر امروز، جمعی از بانوان خرم‌آبادی با شرکت در آئین چهل منبر، یاد و خاطره شهدای دشت کربلا به ویژه مظلومیت و رنج حضرت زینب(س) را با روشن کردن 40 شمع گرامی داشتند.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، عصر امروز و به شیوه سالهای گذشته، جمعی از بانوان خرم‌آبادی با شرکت در آئین «چهل منبر»، یاد و خاطره شهدای دشت کربلا و مظلومیت و رنج حضرت زینب(س) را با روشن کردن 40 شمع گرامی داشتند.

بر اساس این گزارش، بانوان خرم‌آبادی به یاد اسارت حضرت زینب(س)، با نصب نقاب بر صورت و با پای برهنه، ضمن حضور در محله قدیمی «باغ دختران»، به درب خانه‌هایی که از پیش جهت این مهم نشانه‌گذاری شده رفته و در محوطه داخلی آن، بر روی طبق‌های سیاه‌پوش شمع روشن می‌کنند.

این در حالی است که در بخش‌های دیگری از استان لرستان از جمله بروجرد این رسم شکلی دیگر دارد، در رسم چهل منبر که در خرم‌آباد برگزار می شود تنها توسط زنان و دختران جوان انجام می شود اما در بروجرد تنها به زنان اختصاص نداشته و مردان نیز در آن مشارکت می‌کنند.

در غروب و شامگاه تاسوعا، بسیاری از مردم و به ویژه کسانی که در شب‌های قبل سقاخانه داشته‌اند، درهای خانه خود را به روی مردم باز می‌کنند و سینی بزرگی در ورودی خانه یا حیاط می‌گذارند و در آن به یادبود شهدای کربلا شمع روشن می‌کنند و با نوشیدنی و دیگر نذورات از میهمانان پذیرایی می‌کنند.

چهل منبر

بسیاری از زنان و مردان با تهیه چهل شمع، با پای برهنه و بدون اینکه با کسی صحبت کنند، از این خانه به آن خانه رفته و شمع‌های خود را در چهل سقاخانه می‌گذارند.

گفتنی است مردم، با این اقدام، ضمن عزاداری، حاجات و خواسته‌های خود را نیز یادآوری می‌کنند و از امام حسین و یارانش شفاعت می‌طلبند که این آئین به «چهل منبر» معروف است.