مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان عنوان کرد: با توجه به خشکسالی‌های پی در پی و برداشت از چاه‌های غیر مجاز دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها هستند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «هوشنگ ملائی» در همایش بررسی راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی شهرستان رودان بیان کرد: امروزه بحث و مشکلات پیرامون آب بر هیچ‌کس پوشیده نیست و برای جلوگیری از این بحران ملی لازم است همه افراد از کودکی آموزش‌های لازم را ببینند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سهم ایران از بارش‌های سالیانه در دنیا تنها یک‌سوم است گفت: کمبود بارش در کشور ایران سبب خشک‌سالی‌هایی شده بایستی اجرا و پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای و اقتصاد مقاومتی مورد اهمیت قرار بگیرد.

این مقام مسئول افزود: استان هرمزگان دو دهه خشک‌سالی پی‌درپی را در 50 ساله اخیر داشته و در حال حاضر جزو کم‌بارش‌ترین و خشک‌ترین استان کشور به‌حساب می‌آید که این بحران لزوم ارائه راهکار برای مدیریت منابع را دوچندان می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تصریح کرد: افزایش تعداد چاه‌ها در هرمزگان به بیش از 25 هزار حلقه چاه در این سال‌ها منجر به این شده که برداشت از منابع آبی به بیش از یک و نیم میلیارد مترمکعب برسد که این‌زمانی چالش به وجود می‌آورد که بدانیم روان آب‌های استان بین 400 تا 500 میلیون مترمکعب طی سال جاری بیشتر نبوده است.

ملائی خاطرنشان کرد: ظرف 17 سال متوسط بارش در استان از 185 میلی‌متر به 136 میلی‌متر کاهش‌یافته و اثرات آن درروان آب‌ها به‌گونه‌ای بوده که 13 میلیارد مترمکعبی که حاصل از روان آب بوده به 9 میلیارد مترمکعب کاهش پیداکرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: بیلان منفی دشت‌ها که به‌صورت سالیانه 100 میلیون مترمکعب بوده به 270 میلیون مترمکعب افزایش‌یافته که این نشان می‌دهد در امر مدیریت و راهکارها نتوانستیم عملکرد خوبی داشته باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کشاورزان رأس موضوع آب و مصرف آن هستند عنوان کرد: در حال حاضر کشاورزان با مشکلات زیادی مواجه هستند که نشان می‌دهد رویکردهای گذشته باید اصلاح شوند و شرایط جدید برای آن‌ها تعریف شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان افزود: وام‌دار بودن کشاورزان به بانک‌ها توانمندی بحث مسائل مالی کشاورزان را کاهش داده و در ارائه برخی راهکارها کشاورز را ناتوان گذاشته که این‌یک آسیب بسیار بزرگ به‌حساب می‌آید.

ملائی بیان کرد: قبل از دوره خشک‌سالی متوسط بارندگی در حوزه شهرستان رودان 207 میلی‌متر بوده که در حال حاضر به 136 میلی‌متر کاهش پیداکرده از سوی دیگر نیم درجه حرارت به‌طور متوسط طی سال‌های گذشته افزایش‌یافته است.

وی با اشاره به میزان 240 میلی‌متری باران در استان در سال گذشته و کاهش آن به 50 میلی‌متر در سال جاری خاطرنشان ساخت: این میزان بارش سفره‌های آب زیرزمینی استان که شهرستان رودان را نیز شامل می‌شود را با مشکل مواجه کرده و اقتصاد مردم این منطقه را که مبتنی بر کشاورزی  است را با خطراتی مواجه ساخته است.

این مقام مسئول تأکید کرد: میزان خشک‌سالی در استان در حوزه آبریز سد استقلال میناب که شهرستان رودان را نیز شامل می‌شود 92 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در خصوص دشت‌های استان نیز بیان کرد: حدود 70 دشت در استان وجود دارد که 54 دشت ممنوعه و 20 دشت آزاد است؛ این تعداد در مناطقی از استان قرار دارد که غالب دشت‌ها شور و یا ظرفیت منابع آبی ندارند و 99 و نیم درصد آب را از 54 دشت ممنوعه در حال برداشت هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره دو دشت بزرگ شهرستان رودان و رفع مشکلات مربوط به این شهرستان گفت: دشت رودان حدود 799 کیلومتر مساحت دارد که در محدوده این دشت سه هزار و 600 حلقه چاه وجود دارد که به معنای تراکم زیاد برداشت آب است.

این مقام مسئول ادامه داد: در دشت مسافرآباد رودان پدیده فرونشست که منجر به فروچاله ها می‌شود در حال رخ دادن است که در سالیان گذشته 150 میلیون مترمکعب برداشت از این را داشتیم و نزدیک به 2 هزار و 100 حلقه چاه از حدود هفت هزار حلقه چاه شهرستان رودان در این دشت است.

ملائی تأکید کرد: بیشترین مشکلات دشت آبی هرمزگان  مربوط به شمیل و تخت و پس‌ازآن دشت جغین و رودان که در حال سیر نزولی هستند، می‌شود و 25 درصد چاه‌های استان در شهرستان رودان است و چاه‌های غیرمجاز در این شهرستان باعث آسیب جدی به سفره‌های زیرزمینی این شهرستان شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: شهرستان رودان توانسته تا حدودی مشکلات مربوط به آب را با مدیریت به‌پیش ببرد و تاکنون اقدامات خوبی برای آن انجام‌شده است اما همچنان چاه‌های غیرمجاز تهدید بسیار جدی برای سفره‌های آب زیرزمینی این شهرستان هستند.

ملائی در ادامه رویکرد و هدف تشکیل این همایش را ارائه راهکارها و پیشنهادها برای مدیریت و تغییر الگوی مصرف دانست و گفت: این همایش یک شروع بسیار خوب است که می‌توان راهکارها و پیشنهاد‌ها را از حرف به عرصه عمل تبدیل کنیم که از آن جمله می‌توان به واگذاری امور نظارت و بهره‌برداری به کشاورزان و ساکنان مناطق عنوان کرد.

وی ادامه داد: دومین راهکار تغییر الگوی کشت برای کشاورزان است که میزان قابل‌توجهی از مصرف آب را کاش می‌دهد و برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی را که بر مبنای برنامه‌های دولت است به‌پیش ببریم و سومین راهکار ایجاد یک نظام صنفی و کارگروه در بخش کشاورزی و آب برای ارائه مشکلات و مسائل پیرامون این مباحث است.