رئیس پلیس فضای تولید و اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان از کلاهبرداری از طریق نرم‌افزارهای نذری‌یاب خبر داد و گفت: انواع نرم‌افزارهای نذری‌یاب این روزها و در ایام ماه محرم می‌تواند سوژه هدف کلاهبرداران هم باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، سید مصطفی مرتضوی اظهار کرد: امروزه در شبکه‌های اجتماعی شاهد روش‌های جدیدی از کلاهبرداری با عنوان دانلود نرم‌افزار نذری‌یاب هستیم.

وی افزود: در این شگرد مجرمانه، این افراد با ساخت بدافزارهای مخرب و جاسوسی به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند یا این‌که با ارسال نرم‌افزارهای جعلی و تقلبی برای کاربران، از آن‌ها کلاهبرداری مالی کرده و یا آن‌ها را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت می‌کنند.

رئیس پلیس فضای تولید و اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: اگرچه شاید این ایده‌ در نوع خود جالب باشد که با دانلود کردن یک نرم‌افزار، افراد بتوانند بر اساس روزها و مناسبت‌هایی مانند تاسوعا، عاشورا، اربعین و غیره محل‌های مختلفی که در شهرشان به پخش غذای نذری می‌پردازند را مشاهده کنند، اما همین موضوع، شگردهایی را برای کلاهبرداری در اختیار افراد سودجود قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: کلاهبرداران سایبری با تبلیغ فروش نرم‌افزارهای جعلی در شبکه‌های اجتماعی افراد را ترغیب به دانلود و خرید می‌کنند و به منظور دانلود نرم‌افزارهای فوق، ‌مبالغی را مطالبه یا این‌که آن‌ها را به صفحه‌های درگاه‌های بانکی جعلی(فیشینگ) هدایت می‌کنند که این موضوع موجب کلاهبرداری و برداشت‌های غیرمجاز از حساب کاربران می‌شود.

مرتضوی اذعان داشت: سازنده این‌گونه نرم‌افزارها به تمامی اطلاعات واردشده توسط کاربر(نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و شماره تماس) دسترسی دارند، بنابراین قادر هستند با داشتن این اطلاعات از کاربران سواستفاده کنند؛ کاربران فضای مجازی هرگز نباید فریب این‌گونه تبلیغات را خورده و هنگام دانلود این برنامه‌ها احتیاط‌های لازم را انجام دهند.

رئیس پلیس فضای تولید و اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان از شهروندان در خواست کرد: در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی با ما در‌ میان بگذارند.