وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با برداشتن سقف معاملات فولاد در بورس ، رانت از زنجیره تولید صنایع فولاد حذف می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، محمد شریعتمداری روز دوشنبه در سفر به لرستان، در خصوص مشکل تامین ارز واحدهای تولیدی اظهار داشت: با تصمیمات جدید کمیسیون سیاست گذاری ارزی دولت این مساله به تدریج از طریق شبکه نیما برطرف خواهد شد و ورود مواد اولیه ای که در گذشته ثبت سفارش شده، تسهیل می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در داخل کشور نیز با برداشتن سقف معاملات در بورس، شرایطی فراهم شده تا واحدهای تولیدی فولاد از مواد اولیه برخوردار شوند و هیچ رانتی در خط تولید از ابتدا تا انتهای زنجیره فولاد وجود نداشته باشد.

شریعتمداری اظهار داشت: در این صورت محصولات مورد نیاز عامه مردم با قیمت گذاری واقعی و کنترل نهادهای نظارتی عرضه خواهد شد تا شرایط مناسبتری در حوزه تولید و توزیع محصولات فولادی به ویژه در بخش مواد ساختمانی در آینده نزدیک ایجاد شود.

وی همچنین با بیان اینکه سرمایه در گردش مشکل عمومی واحدهای تولیدی است، تصریح کرد: امیدواریم با بررسی این مهم در شورای پول و اعتبار، این مشکل برای همه واحدهای تولیدی برطرف شود.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تمدید مدت معافیت مالیاتی در مناطق محروم به ویژه الیگودرز لرستان و حوالی آن در دستور کار قرار می گیرد گفت: این مهم بستر لازم برای جذب سرمایه گذار را فراهم می کند.

به گفته وی مجموعه شهرستان الیگودرز بجز بخش مرکزی، دچار بخشی از عقب ماندگی های تاریخی است و باید برای رفع این مشکلات قدم های جدی تری برداشته شود.

وی اظهار داشت: در سفر به لرستان برای تمدید مهلت معافیت مالیاتی گفت وگو و مقرر شد با انعکاس این مطالب در تهران، امکان ورود سرمایه گذار به استان فراهم شود.

وزیر صنعت، بیان کرد: کارخانه تولید کاغذ از سنگ در الیگودرز نیز در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.

محمد شریعتمداری و هیات همراه با سرکشی از شرکت فولاد الیگودرز با روند اجرای فعالیت و مشکلات این واحد آشنا شد. فولاد الیگودرز با 140 نفر نیروی کار سالانه 100 هزار تن میلگرد تولید می کند.

وزیر صمت همچنین در واحد پالایشکده پرند شیمی الیگودرز حاضر شد و از نزدیک خط تولید و مشکلات این واحد صنعتی را نیز بررسی کرد.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی، فولاد ذوب آهن، کارخانه بایر افلاک ازنا و همچنین بهره برداری از نیروگاه گازی این شهر به همراه آغاز عملیات اجرایی فروآلیاژ و سیمان سفید ازنا از برنامه های سفر وزیر صنعت به لرستان است.

شریعتمداری پس از بازدید از طرح های شهرستان الیگودرز از صنایع غذایی گهر و فاز 4 سیمان دورود نیز بازدید می کند.

17.5 میلیون یورو سرمایه ارزی طرح سیمان سفید ازنا تامین و این طرح با هدف توسعه صنعتی مناطق کمتر برخوردار به اجرا در خواهد آمد که پس از بهره برداری سالیانه 220 هزار تن سیمان سفید تولید می کند.

میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این طرح یکهزار و 500 میلیارد ریال و اشتغالزایی اولیه آن 120 نفر عنوان شده است.

همچنین نیروگاه تولید برق گازی شهرستان ازنا با ظرفیت 6 مگاوات و سرمایه گذاری 100 میلیارد ریالی بخش خصوصی امروز به بهره برداری می‌رسد.